Danskere eksporterer sms-tjenester til USA

Den danske udviklingsafdeling af Orion Information har indgået en aftale med USA's største teleselskab AT&T, som nu åbner det amerikanske mobilmarked for virksomhedens sms-tjenester.

IT-selskabet Orion Information Services (OIS) har indgået en samarbejdsaftale med USA's største mobiloperatør AT&T, hvilket åbner et marked på 100 millioner amerikanske mobilkunder for virksomheden.

Aftalen sikrer, at amerikanerne nu kan sende sms'er til hinanden på tværs af landets tre største mobiloperatører via OIS' tjenester.

Dermed får OIS adgang til over 80 procent af det amerikanske sms-marked.

Herhjemme har sms-feberen ramt de yngre generationer hårdt i de seneste år, hvorimod amerikanerne generelt har været lidt mere lunkne overfor tekstbeskederne.

Det er imidlertid ved at vende, og OIS danske direktør Kristian Gjerding ser store muligheder på det amerikanske marked:

- OIS har den perfekte platform for vores partnere til at nå og aktivt indgå på et helt nyt og enormt stort marked. Vi har arbejdet på at få adgang til det amerikanske marked i over et år nu, så det er med stor tilfredshed, at vi nu for alvor kan lancere vores mobile tjenester i USA, siger han.

Samarbejde med Clear Channel

Aftalen med AT&T betyder, at OIS er det eneste selskab på det amerikanske marked, der ejer en kode for tovejs sms-kommunikation.

Det betyder i praksis, at OIS kan tage tjenester og indhold fra Danmark, såsom ringetoner og logoer og lægge det ud til kunder og partnere i USA.

- Et af de første samarbejder i USA er med Clear Channel, der har planer om at implementere OIS' sms-tjenester bred i hele Nordamerika, siger Kristian Gjeding.

OIS i Danmark er en del af det amerikanske OIS, der blev etableret i 2001.

Virksomhedens udviklingsafdeling ligger i Danmark, hvor afdelingen blandt andet står bag dating-communitiet smartflirts, der kombinerer sms'er og internettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen