Første underskud til distributøren Bridema

Det er dyrt at omlægge forretningsstrategien, erfarede IT-distributøren Bridema i det forgangne regnskabsår. Det bød for første gang nogensinde på underskud, som komponent-distributøren også henfører til svigtende salg på det globale marked.

Den danske distributør af IT-komponenter Bridema kom for første gang i selskabets historie ud med røde tal på bundlinjen.

Det fremgår af det netop offentliggjorte årsregnskab, som blev afsluttet med udgangen af juni. I regnskabet giver selskabet en generel afmatning på det globale marked for IT-komponenter en del af skylden for nedturen.

Nedturen skyldes dog også, at Bridema, der satser på distribution af processorer, lagringsenheder og hukommelse, har været igennem en dyr omlægning af forretningsgangene.

- Vi må indse, at ikke al ting lykkes i første forsøg. Vi har omlagt virksomheden fra at være en distributør med et meget bredt produktsortiment til at være mere nicheorienteret, siger Karen Thygesen, regnskabschef i Bridema.

- Det kostede os penge i det forgangne regnskabsår, men nu er den negative udvikling vendt, fortsætter hun.

Omsætning på to mia. næste år

IT-distributøren kom ud af regnskabsåret med en omsætning på lidt over 1,5 milliarder kroner, hvilket resulterede i et underskud på små 321.000 kroner.

Året før havde Bridema haft det bedste regnskabsår nogensinde med et overskud på 7,4 millioner kroner ud af en omsætning på knap 1,5 milliarder kroner, hvilket var en fordobling af salget i forhold til året før.

- Vi har været nede i en bakkedal. Næste år forventer vi, at omsætningen runder to milliarder kroner, og at vi får et overskud på omkring 11,5 millioner kroner, siger regnskabschefen.

Bridema A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning1.5001.456
Resultat af primær drift (EBIT)1,512,9
Resultat før skat 0,511,5
Resultat-0,37,4
Egenkapital10,410,7
Antal ansatte2924

Udenlandsk arbejdskraft
En del af overskuddet skal hentes hjem ved at minimere lønudgifterne. Bridema oplyser, at selskabet i dag har 35 ansatte i hele verden. I de to foregående regnskabsår havde Bridema gennemsnitligt henholdsvis 18 og 24 medarbejdere.

Men selskabets nyansættelser er ikke sket i Danmark.

- Det er simpelthen for dyrt at hyre arbejdskraft i Danmark sammenlignet med, hvad vi eksempelvis kan få for de samme penge i Hviderusland. Med bredbåndsforbindelser og software kan en ansat sagtens passe sit job fra udlandet. De kommer kun til Danmark, når de er under oplæring, eller når de skal undervises i noget nyt, siger regnskabschefen.

Ifølge regnskabschefen er det specielt sælgere, der på den måde ansættes i hele verden.

Sidste regnskabsår brugte Bridema lidt over 11,5 millioner kroner på personalet, hvor selskabet i forrige regnskabsår kunne nøjes med lidt over otte millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S