It-kriminelle kan lænse din bankkonto uden du ser det

En ny generation af trojanere kan i det skjulte lænse din bankkonto, så det først opdages, når det er for sent.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk politi giver op for netbank-indbrud

Computerworld News Service: Forbedringer af banksikkerheden har fået datakriminelle til at udvikle en ny type trojaner, der automatiserer pengetyveri fra kompromitterede bankkonti på måder, der er usynlige for kontoindehaverne.

Det fortæller Trend Micro.

Almindelige man-in-the-middle-angreb mod bankkonti - for eksempel Zeus og SpyEye - foretager illegitime pengeoverførsler fra kompromitterede bankkonti ved at narre brugerne til at godkende dem med falske godkendelsesvinduer.

Men ifølge rapporten Automatic Transfer System, a New Cybercrime Tool (pdf) fra Trend Micro har datakriminelle nu fundet en måde at skjule selv dette trin fra brugerne, i kraft af hvad sikkerhedsleverandøren kalder Automatic Transfer System (ATS) eller på dansk systemer til automatisk overførsel.

Disse systemer består af web-injektion-scripts i Javascript og html af forskellige grader af kompleksitet. De anvendes nu til at gennemføre ting som kontoforespørgsler og pengeoverførsler uden at inddrage kontoindehaveren.

Sådan bliver du snydt

Det betyder, at bank-trojanere kan vise nebbank-brugere misvisende saldoer og skjule ulovlige transaktioner fra kontoindehaverne og på den måde væsentligt forsinke, at tyverier opdages.

Disse scripts er nødt til at blive specialtilpasset hver enkelt bank af en dedikeret programmør med adgang til en bankkonto hos den bank, der er målet.

Denne service leveres på et sort marked af hovedsageligt østeuropæiske programmører, som sælger deres evner til at udføre, hvad der kan være et vanskeligt arbejde - en eneste fejltagelse og angrebet vil hurtigt mislykkes - til højestbydende.

Disse lande er hårdest ramt

Men hvor succesfuld er denne nye metode? Ofte er den ikke særlig succesfuld, men det gælder for alle trojaner-angreb mod netbanker. Banker opdager nemlig usædvanlige overførsler, ligegyldigt om de godkendte eller ej, og blokerer dem.

Trend Micro advarer dog om at have observeret tilfælde, hvor det er lykkes datakriminelle at overføre store summer til såkaldte muldyrs-konti, der er legitime dækkonti hos de banker, der er mål for angreb, og som bruges som mellemled.

I øjeblikket er det banker i Storbritannien, Tyskland og Italien, der rammes mest af disse nye Automatic Transfer System-angreb, hvilket afspejler, at netop disse lande har taget ekstra lag af sikkerhed i brug såsom to-faktor-godkendelse.

"ATS-infektioner er svære at opdage, da de skjult i baggrunden foretager svindel-overførsler. Derfor er det en god praksis, at man jævnligt gennemgår sine kontoudskrifter på andre måder end via netbanken (det vil sige, at man kontrollerer sin saldo telefonisk eller gennemgår kontoudskrifter sendt via e-mail)," anbefaler analytiker Loucif Kharouni fra Trend Micro.

Trend Micros svar på den nye ATS-trussel er mere sikkerhedssoftware.

Men det er ikke alle, der mener, at det er den rigtige løsning. En analyse fra University of Cambridge (pdf) peger på, at en mere omkostningseffektiv strategi ville være, at man på nationalt plan øgede de bagatelagtige ressourcer, der i dag bruges på at efterforske og retsforfølge datakriminelle.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Dansk politi giver op for netbank-indbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S