Sådan undgår du at kikse med unified communications

Unified communications er kommet for at blive. Men det er bestemt ikke ligegyldigt, hvordan du implementerer det, hvis det skal blive en succes.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Unified communications: Sådan fungerer det

Unified communications er svært at komme udenom, hvis virksomheden skal imødekomme medarbejdernes stigende behov for fleksibilitet.

Men løsningen kan ikke bare trækkes ned over hovedet på dine medarbejdere.

Her er et par gode råd, der kan følges, når virksomheden skal implementere unified communications.

Spar penge det rigtige sted

I disse tider er næsten enhver virksomhed interesseret i at spare penge. Men besparelserne finder du ikke nødvendigvis ved at skære ned.

"Vi leder efter besparelser. Typisk kigger vi på rejseomkostningerne og sutter lidt på det bolsje et par gange. Men den virkelige værdi skabes ved at øge effektiviteten og produktiviteten," siger Thomas Pind, der er direktør i Microsoft-partneren Futurecom.

Ifølge Thomas Pind kan netop unified communications hjælpe dig med netop det.

Det løser ikke sig selv

Men en unified communications løsning kan ikke klare ærterne for dig. Det kræver en aktiv indsats fra dig, hvis tingene skal fungere.

Sharepoint er en udbredt løsning, men som Thomas Pind her fortæller, kan du ikke bare læne dig tilbage.

"It sørger for, at bilen kan køre. Den organisatoriske del sørger for at udstyre medarbejderen med et kørekort, så han kan finde ud af at køre bilen," siger han.

Med andre ord er det dit ansvar som it-chef at uddanne dine medarbejdere, hvis missionen skal lykkes.

Sådan gør Mærsk Line med UC

At omlægge strukturen i organisationen er ikke noget, der sker fra den ene dag til den anden.

Men det er på den anden side heller ikke muligt at vente med at gå fremad, før alt er klart. Du skal derfor være udstyret med tålmodighed.

"Vi kan ikke vente på, at alle kommer online. Men alle kan ikke komme online fra den ene dag til den anden. Der vil altid være en omstillingsperiode," forklarer Nicholas O'neill, der er projektleder hos Maersk Line, som har gode erfaringer med unified communications.

Nicholas O'neill er af den opfattelse, at unified communications og collaboration er essentielt, da det skaber vækst, effektivitet og styrket kreativitet at kunne dele viden i organisationen.

Vær opmærksom på behovet ved implementering

"Videndelingssystemer skal efterspørges og bunde i et behov for viden hos medarbejderne. Den anden vej rundt fører til manglende adoption og brug af systemet," fortæller Louise Harder Fischer, der er ekstern lektor på CBS og research manager i Futurecom.

Ifølge hende er det vigtigt, at du iværksætter unified communication i virksomheden på baggrund af en efterspørgsel fra medarbejderne.

Men Louise Harder Fischer påpeger, at det er lige så vigtigt stadig at have medarbejdernes behov for øje, når løsningen skal implementeres.

"Vi har nemt ved at udvikle it, der matcher brugernes behov og kultur. Men vi har overordentligt svært ved at matche de samme behov og kulturer, når vi implementerer it. Det er vigtigt at tage hensyn til den menneskelige dynamik, når man skal implementere it," fortæller hun.

Læs også:

Unified communications: Sådan fungerer det

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect