Sikkerhedsfirmaer: Nyt hacker-angreb har politiske mål

To sikkerhedsfirmaer har afsløret en ny trojaner, som er rettet mod mål i Mellemøsten.

Artikel top billede

Læs også:
Opdagelse: To super-virusser er bygget sammen

Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Sikkerhedsfolk fra Kaspersky Lab og Seculert mener at have afsløret en ny trojansk hest ved navn 'Madi', der har mellemøstlige mål.

Angiveligt skulle denne trojaner give de samme muligheder for spionage som den berygtede super-malware Flame, der dog er langt mere kompleks.

Det skriver britiske V3.

Højt profilerede ofre

Madi arbejder efter sigende på at inficere sine mål netværk ved hjælp af social engineering, eksempelvis inficerede mails og beskeder på sociale medier, som er rettet specielt mod målet.

Selv om malwaren kun har været aktiv i otte måneder, hævder Kaspersky Lab og Seculert, at den allerede har ramt 800 ofre i blandt andet Iran og Israel, skriver V3.

Folkene bag Madi hævder, at størstedelen af ofrene tæller forretningsfolk, finansielle institutioner, ingeniørstuderende og en lang række regeringskontorer i Mellemøsten.

Ifølge en malware-seniorforsker hos Kaspersky Lab har folkene bag Madi været i stand til at gennemføre en vedvarende overvågning af højt profilerede ofre.

Operationen kan have undgået radaren ved hjælp af en amatøragtig tilgang, skriver V3.

Overvåger ofrene

Madi har ladet hackere stjæle filer fra inficerede Windows-computere, og ifølge Kaspersky har Madi allerede har stjålet adskillige gigabyte data fra sine ofres computere.

Det er blandt andet sket ved at overvåge følsom kommunikation som e-mail og onlinemeddelelser, optage lyd, logge tastetryk og tage screenshots af ofrenes aktiviteter.

Det er endnu uvist, hvornår Madi er opstået, og sikkerhedsfolk har antydet, at det kan være det nyeste af en række angreb, der ligesom Stuxnet er blevet afsløret i have forbindelse til statslige aktører.

For nylig har britiske parlamentsmedlemmer foreslået deres regering at begynde at udvikle lignende cyber-våben for at beskytte sig mod fjendtlige nationer og grupper. 

Det forslag har virksomheder dog advaret imod, fordi det vil kunne ramme almindelige brugere af internettet, der bliver fanget i den digitale krydsild, lyder det ifølge V3.

Også i Danmark har en cyber-angrebshær været diskuteret.

Læs også:
Opdagelse: To super-virusser er bygget sammen

Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Indsigt: Sådan fungerer super-malwaren Flame

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job