IBM eksporterer programmør-job til Asien

IT-giganten IBM har planer om at flytte tusinder af selskabets amerikanske softwareprogrammør-stillinger til Asien, hvor lønningerne er meget lavere. Det fremgår af interne IBM-papirer, som Wall Street Journal har fået fingre i.

Verdens største IT-koncern, IBM, flytter helt op til 4730 af selskabets programmør-stillinger fra USA til Inden, Kina eller et andet sted i Asien, skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Avisen har fået fingre i en række interne dokumenter fra IBM, hvoraf det fremgår, at IBM vil udskifte tusinder af job på selskabets afdelinger i flere amerikanske stater med tilsvarende i Asien, hvor programmørlønningerne ligger på et meget lavere niveau.

Ifølge avisen vil 947 IBM-ansatte i første halvår 2004 få besked på, at IBM flytter deres arbejde over på en anden side af jordkloden.

Det fremgår ikke af papirerne, om de resterende 3700 jobs bliver rykket til Asien i løbet af næste år eller senere.

Øger konkurrenceevnen

Dermed fortsætter den amerikanske IT-gigant med at flytte flere og flere af selskabets aktiviteter, og godt 315.000 job på verdensplan, til lande i Asien, hvor arbejdskraften er billigere end i den vestlige verden.

IBM har tidligere flyttet afdelinger til Indien. Ifølge IBM sker det, fordi det øger selskabets konkurrenceevne, sparer forbrugerne for penge og frigør midler til andre formål.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere