To ud af tre apps i App Store bliver aldrig downloadet

400.000 apps til iOS i Apples applikations-butik er i praksis usynlige for brugerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I en ny rapport hævdes det, at næsten to tredjedele af alle apps til iOS i Apples App Store aldrig er blevet downloadet, ikke har nogen ranking og derfor i praksis er usynlige for brugerne.

Websitet GigaOM rapporterer, at det tyske analysefirma Adeven har beregnet, at 400.000 ud af de i alt 650.000 apps i Apples App Store er såkaldte "zombier."

Firmaets værktøj Apptrace, som blev lanceret denne uge, skal angiveligt have afsløret, at selvom Apple praler med at have 650.000 apps til iOS, så er næsten to ud af tre af dem i praksis ikke til at finde for brugerne.

Christian Henschel, der er direktør for Adeven, udtaler til GigaOM: "Realiteten er, at der kun er et par tusind apps, der i nogen særlig grad bliver downloadet. Det er på grund af Apples lukkede system - det er svært for brugerne at finde alle de andre apps."

"Der er ingen ordentlig mulighed for at søge, så den eneste måde at opdage nye apps er via hitlisterne," fortsætter Henschel. "Hvis man ikke er at finde på disse lister, så er det ikke sikkert, at man bliver opdaget af nogen. Top 25-listen har en tendens til at bestå af de virksomheder, der bruger millioner af dollar på at komme til tops på disse lister. Hvis man er en uafhængig, lille app-udvikler, så er det virkelig svært at blive opdaget."

Apple har dog for nylig forbedret sin App Stores søgealgoritmer, hvilket menes at være et resultat af Apples opkøb af firmaet Chomp i februar. Chomp arbejder netop med udvikling af teknologi til at søge i apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job