Sådan sikrer du din virksomhed mod datalæk

Hård kontrol med den interne sikkerhed er alfa og omega for at sikre din virksomhed imod datalækage. Se, hvordan man griber sikkerheden an hos Jyske Bank.

Artikel top billede

Læs også:

Officiel liste: Her er forsvarets tidligere datalæk

Cloud-tjenester får tæsk i sikkerhedsdebat

Pricewaterhousecoopers konkluderer i et whitepaper, at tre tiltag kan være afgørende for, om din virksomhed er rustet imod datalæk.

Og man bør tage sine forholdsregler - antallet af dataangreb på virksomheder går nemlig kun en vej, og det er op. Det viser tal fra datalossdb.org

Virksomheder migrerer i stigende grad deres data til digitale systemer, og medarbejdere kommunikerer i stor stil online omkring både erhvervs- og privatliv.

Den øgede eksponering betyder samtidig, at risikoen for identitetstyveri og læk af klassificerede oplysninger forhøjes. Det er noget, man er opmærksomme på i Jyske Bank.

Hvad er den største sikkerhedsrisiko for jer?

"Internt for vores medarbejdere er det skødesløs færden på internettet, for eksempel uhensigtsmæssig brug af sociale medier, og eksternt er det organiserede angreb på vores netbank," siger afdelingsdirektør for it-sikkerhed i Jyske Bank, Torben Anholm.

Tre tiltag kan optimere datasikkerheden

PwC fremhæver tre punker, som man anser for at være særligt vigtige indenfor arbejdet med datasikkerhed.

Oprettelse af en intern revisionsenhed fremhæves især. Enheden skal objektivt analysere, hvordan virksomheden behandler data og de risici, der er forbundet med håndteringen.

Monitorering og konstant vedligeholdelse af sikkerhedsniveauer efter implementering er essentielt. Virksomheden skal samtidig sørge for at ruste medarbejderne til at prioritere information, der udgør en sikkerhedsrisiko.

Ansvaret for it-sikkerheden skal placeres på højt niveau i virksomheden.

Sådan sikrer man sig i Jyske Bank

Banksektoren er dybt afhængig af at behandle data sikkerhedsmæssigt forsvarligt. Og her kan man nikke genkendende til de tre punker i PwC's whitepaper. I Jyske Bank opfyldes alle tre punker.

"Banken har en intern revisionsenhed, der går ind og kigger på vores anvendelse af blandt andet medarbejderovervågning," siger afdelingsdirektør for it-sikkerhed i Jyske Bank, Torben Anholm.

Vurderingen af, hvordan medarbejderne skal klassificere deres data, afhænger af to ting.

"Vi har to variabler med hensyn til klassificering af information. Den ene er, om dokumentet skal hemmeligholdes, altså er det et internt eller offentligt dokument. Den anden del er, hvor vigtig er informationen for os for at kunne drive forretningen." siger Torben Anholm

I banksektoren placeres det sikkerhedsmæssige ansvar helt i toppen.

"Det er et lovkrav, at vores it-sikkerhedspolitik og beredskabsplaner skal godkendes af bestyrelsen," siger Torben Anholm.

Markant stigning i antallet af datalæk

I 2003 blev der på verdensplan indrapporteret 21 tilfælde af tab, tyveri eller offentliggørelse af personlige oplysninger til databasen datalossdb.org. I 2011 er antallet steget til 1.037, og ifølge PwC's whitepaper ser 2012 ud til at slå alle rekorder.

Datalæk koster kassen

Det er dyrt for virksomhederne at rydde op efter lækager. Da Sony's Playstation Netværk blev hacket i 2011, brugte virksomheden mere end én milliard kroner på at rydde op.

Hvis man inkluderer undersøgelser af hændelsen, kompensation og tabt virksomhedsfortjeneste, vurderer analytikere, at den samlede omkostning for Sony kan vokse til flere milliarder kroner.

Læs også:

Officiel liste: Her er forsvarets tidligere datalæk

Cloud-tjenester får tæsk i sikkerhedsdebat

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S