CSC Scandihealths direktør stopper

Martin Toft Hansen har forladt sin stilling som administrerende direktør i CSC Scandihealth. Han vil være konsulent og er klar til at konkurrere på prisen med de store konsulentfirmaer, som han betegner som "grådige".

CSC's datterselskab Scandihealth har mistet sin direktør, Martin Toft Hansen. Han har sagt sin stilling op og er allerede fratrådt.

Amtsrådsforeningen ejer 40 procent af CSC Scandihealth, der for godt tre år siden blev udskilt fra det daværende Kommunedata. Scandihealth leverer IT-systemer til sundhedssektoren.

Martin Toft Hansen har aftalt med CSC, at ingen af parterne kommenterer afskeden i detaljer.

Derfor vil han heller ikke kommentere brancherygter om, at de snærende bånd fra et amerikansk moderselskab fik ham til at gå.

Venlig fratrædelse

Dog understreger den tidligere direktør for de 290 medarbejdere i CSC Scandihealth, at der er tale om en "venlig fratrædelse".

- Jeg har haft meget stor succes i CSC, så jeg har intet ondt at sige om virksomheden. Så jeg ville være et skarn, siger Martin Toft Hansen.

Han er 49 år og har været i CSC siden 1995. Tidligere har han arbejdet for Andersen Consulting og Digital.

Selv lægger Martin Toft Hansen vægt på, at han har beskæftiget sig med IT-projekter i krise. Blandt andet sad han i det såkaldte Bonnerup-udvalg, som analyserede statens fejlslagne IT-projekter.

Desuden har han været både programmør og salgsdirektør, inden han satte sig i chefstolen, og det giver ham en erfaring, som han mener er guld værd som projektleder.

Dyrekøbte erfaringer

Den baggrund vil han nu sælge sammen med tidligere kolleger fra Andersen Consulting. De står bag konsulentfirmaet A-2, hvor Martin Toft Hansen forventer at blive partner.

- Mine erfaringer er dyrekøbte, og dem har kunderne bare ikke. Jeg vil sælge mig selv som projektleder på projekter, der er gået ged i, fortæller den afgåede Scandihealth-direktør.

Han vil dog ikke sælge sig for dyrt. Tværtimod mener han, at der er opstået et hul i markedet, fordi konsulentfirmaerne er blevet meget store ? og frem for alt meget dyre.

- Konsulentbranchen er blevet mere og mere grådig. Skal kunderne købe en tung projektleder, så er han dyr. Derfor er der opstået et tomrum, som vi kan udnytte til at skabe en danskbaseret virksomhed, som tør konkurrere på pris, mener Martin Toft Hansen.

De generelt faldende konsulentlønninger i IT-branchen mener han ikke rammer de kvalificerede projektledere, men derimod almindelige programmører.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S