Tysk politi vil udvikle sin egen overvågningssoftware

Det tyske forbundspoliti har offentliggjort en jobannonce, hvor der søges en softwareingeniør, der kan hjælpe med at udvikle teknologier til computerovervågning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det tyske forbundspoliti, BKA, søger softwareingeniører, der kan hjælpe med at udvikle computerteknologier til fjernovervågning til brug i kriminalefterforskning.

Jobbet indebærer ifølge jobannoncen, der blev offentliggjort på BKA's website, udvikling af software, der giver teknisk mulighed for "hemmelig adgang for politiet til computersystemer via fjernforbindelse."

Kandidater forventes at have meget gode kundskaber inden for C++, programmering på lav-niveau, udvikling af system-drivere, netværk og internet-protokoller, objektorienteret softwareudvikling og standarder for softwaremodellering.

BKA er dog ude efter andet og mere end en god udvikler. Udover programmerings-færdigheder skal man som kandidat have viden om sikkerhedsmekanismerne i Windows og andre styresystemer samt erfaring med at finde softwaresårbarheder.

Intern hacker-kapacitet

Politi og efterretningstjenester over hele verden anvender i stigende grad software til computerovervågning i efterforskning. Sådanne værktøjer er dog som regel licenseret af private selskaber, der specialiserer sig i udviklingen af denne software.

"At have intern hacker-kapacitet, som kan udvikle specialtilpassede værktøjer til dataovervågning til BKA, har potentielle fordele i forhold til hemmeligholdelse," kommenterer Stephen Cobb, der er sikkerhedsevangelist hos antivirusleverandøren ESET, tirsdag via e-mail. "Kommercielle værktøjer sælges typisk til mere end én klient og kan derfor let blive offentligt kendte, hvis ikke leverandøren er forsigtig."

"Licensering af et kommercielt værktøj efterlader også et papirspor, der kan give uønsket opmærksomhed, mens det antageligt er lettere at skjule oprindelsen af et internt udviklet værktøj," påpeger Cobb.

Også sikkerheden ved sådanne værktøjer kan være medvirkende til, at en politimyndighed som BKA ønsker at få dem udviklet internt.

En trojaner, der menes at være udviklet af en tysk virksomhed ved navn DigiTask til BKA til brug i efterforskningsøjemed blev sidste år opdaget i Tyskland og kom i offentlighedens søgelys.

Denne trojaner havde dog ifølge den velkendte europæiske hackerklub Chaos Computer Club adskillige sikkerhedshuller, der gjorde det muligt for tredjeparter at overtage kontrollen med de overvågede systemer eller sende falske data til de overvågende myndigheder.

Våben er lettere at håndtere

Det er ifølge Cobb et stort problem for folk fra politi, militær og forsvar at forstå, at digitale værktøjer og våben i sagens natur er sværere at kontrollere og begrænse end fysiske værktøjer og våben.

"Risikoen for bagslag er eksponentielt større, når man har at gøre med et våben, der i løbet af få sekunder og uden omkostninger kan blive oprettet en million perfekte kopier af og sendt rundt overalt på kloden," advarer han.

Efter opdagelsen sidste år af den tyske trojaner ændrede mange leverandører af antivirussoftware deres produkter, så de kunne opdage den, hvilket sandsynligvis betød, at den ikke længere var meget værd for politimyndighederne.

"Hvis antivirusfirmaerne ikke er med om bord, hvad angår specifikke værktøjer, så vil de opdage dem som en eller anden form for spyware (hvis de da overhovedet opdager dem)," kommenterer David Harley, der er senior research fellow hos ESET.

"Hvis politimyndighederne derimod tager kontakt til sikkerhedsbranchen, så vil reaktionen variere alt efter omstændighederne, men det er både etisk og teknisk set problematisk at ignorere policeware (politiets overvågningssoftware, red.) per anmodning, fordi it-sikkerhedsvirksomheder som regel ikke har mulighed for at afgøre, om et specifikt eksemplar af softwaren er legitimt eller ej."

Harley mener dog, at det kan retfærdiggøres at anvende sådanne værktøjer, hvis det foregår på lovlig vis. "Det kan sammenlignes med aflytning foretaget i overensstemmelse med loven (for eksempel hvor der foreligger en relevant dommerkendelse) og desuden giver det fin mening at bruge folk med kendskab - eller som kan opøve kendskab - til teknologien," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job