Storkommuner i fælles front mod KMD

Landets største kommuner har stukket hovederne sammen for at diskutere situationen omkring KMD's uigennemsigtige prisstruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række af Danmarks største kommuner har sat sig ned for at diskutere, hvordan man skal håndtere fremtidige prisforhandlinger med KMD.

Det drejer sig om København, Aarhus, Odense, Aalborg, Randers og Esbjerg Kommuner, som samlet går også under navnet seksbyerne. Kommunernes it-indkøbs-organisation, Kombit, var også repræsenteret via administrerende direktør, Hans Berthelsen.

Kommunerne samledes onsdag morgen til et fælles telefonmøde i selvsamme samme uge, hvor Kombit fremlagde prissammenligninger på KMD's såkaldte monopolsystemer. Her kom det frem, at nogle kommuner betaler op til 26 gange så meget for samme ydelse.

Enighed om koordineret indsats

De seks kommuner og Kombit forlod telefonmødet i enighed om at koordinere fremtidige forhandlinger med KMD. Men hvordan indsatsen helt konkret skal foregå er uvist.

"Vi er enige om at koordinere vores forhandlinger, og nu må vi se, hvad det konkret kommer til at betyde. Om det betyder, at vi forhandler sammen, eller hvad vi gør, det ved jeg ikke endnu," siger Niels Højbjerg, som er stadsdirektør for Aarhus Kommune.

Selvom midlet ikke er helt på plads, er målet klart: Kommunerne vil forhandle bedre aftaler hjem, primært på grund af pressede kommunebudgetter.

"Vores mål er at holde udgifterne til monopolsystemerne på et fornuftigt niveau. Alle med undtagelse af Københavns Kommune har ondt i økonomien. Så det er rigtig vigtigt for os alle sammen, at vi ikke kommer til at betale mere for ydelsen, end vi har råd til, når vi ser på vores budgetter," siger Niels Højbjerg.

Læs også:
KMD's ujævne prispolitik lander på ministerens bord

It-ordfører: Chokeret over KMD

Rasende kommuner: KMD bryder pris-aftaler med os

KMD: Derfor er der enorme forskelle på vores priser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S