Storkommuner i fælles front mod KMD

Landets største kommuner har stukket hovederne sammen for at diskutere situationen omkring KMD's uigennemsigtige prisstruktur.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En række af Danmarks største kommuner har sat sig ned for at diskutere, hvordan man skal håndtere fremtidige prisforhandlinger med KMD.

Det drejer sig om København, Aarhus, Odense, Aalborg, Randers og Esbjerg Kommuner, som samlet går også under navnet seksbyerne. Kommunernes it-indkøbs-organisation, Kombit, var også repræsenteret via administrerende direktør, Hans Berthelsen.

Kommunerne samledes onsdag morgen til et fælles telefonmøde i selvsamme samme uge, hvor Kombit fremlagde prissammenligninger på KMD's såkaldte monopolsystemer. Her kom det frem, at nogle kommuner betaler op til 26 gange så meget for samme ydelse.

Enighed om koordineret indsats

De seks kommuner og Kombit forlod telefonmødet i enighed om at koordinere fremtidige forhandlinger med KMD. Men hvordan indsatsen helt konkret skal foregå er uvist.

"Vi er enige om at koordinere vores forhandlinger, og nu må vi se, hvad det konkret kommer til at betyde. Om det betyder, at vi forhandler sammen, eller hvad vi gør, det ved jeg ikke endnu," siger Niels Højbjerg, som er stadsdirektør for Aarhus Kommune.

Selvom midlet ikke er helt på plads, er målet klart: Kommunerne vil forhandle bedre aftaler hjem, primært på grund af pressede kommunebudgetter.

"Vores mål er at holde udgifterne til monopolsystemerne på et fornuftigt niveau. Alle med undtagelse af Københavns Kommune har ondt i økonomien. Så det er rigtig vigtigt for os alle sammen, at vi ikke kommer til at betale mere for ydelsen, end vi har råd til, når vi ser på vores budgetter," siger Niels Højbjerg.

Læs også:
KMD's ujævne prispolitik lander på ministerens bord

It-ordfører: Chokeret over KMD

Rasende kommuner: KMD bryder pris-aftaler med os

KMD: Derfor er der enorme forskelle på vores priser

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S