Spar tid online med denne smarte genvej

Uanset hvilken browser, du bruger, vil du med denne tastekombination spare tid på at bogmærke spændende websider.

Nettet byder i dag på massevis af underholdende, spændende og fantastiske artikler og websider, og det er ikke altid, at vi har tid til at stoppe vores surftur og fordybe os.

I stedet sætter vi et bogmærke for - måske - at vende tilbage på et senere tidspunkt, når vi har bedre tid.

Uanset om du bruger Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera eller Safari, kan du spare tid på bogmærke-manøvren ved at trykke: CTRL+D.

Tastekombinationen virker på tværs af browserne og giver dig mulighed for at placere bogmærket i forskellige mapper, eksempelvis en med favoritter og en med artikler.

Hvis du ofte bogmærker websider og skifter mellem flere forskelle computere og tablet-pc'er, kan det i øvrigt anbefales at kigge nærmere på webtjenester som Diigo.com.

Her gemmer du dine bogmærker online og har dermed adgang til dem på tværs af dine pc'er og mobile enheder, bare du er på nettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S