Så er den gal igen: Nye kæmpehuller fundet i Java

Så er der igen sikkerhedsproblemer hos Oracle. Der er fundet nye kritiske sårbarheder i Java-software, der anvendes af en milliard mennesker.

Artikel top billede

Læs også:
Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Det polske hold af sikkerhedseksperter, fra firmaet Security Explorations, som i august trak overskrifter på grund af, at de fandt kritiske sikkerhedshuller i Java 7, har fundet flere nye sårbarheder i Oracles Java-software.

Sårbarhederne karakteriseres som kritiske.

"Der er tale om et alvorligt hul i alle versioner af Java, og der er også flere huller i IBM's Java-implementeringer," skriver DK-Cert i en sikkerhedsadvarsel.

Mere kritisk

Den nye sårbarhed vurderes til at være mere kritisk end august-udgaven, fordi den har effekt på flere varianter af Java SE.

Hullet findes, ifølge DK-CERT, i Java SE version 5, 6 og 7 herunder den nyeste version af Java, der blev udgivet i forbindelse med august-hullet.

"Det (hullet i Java, red.) kan udnyttes til at bryde ud af Javas sikkerhedssandkasse og afvikle programkode. Derfor er det et hul af den alvorligste type," lyder det fra DK-Cert.

En fuldt opdateret computer med Windows 7 er således i risikozonen, vurderer blandt andet nakedsecurety.

De mange sikkerhedsproblemer i Java har fået flere eksperter til at anbefale, at man ser sig om efter alternativer til Java.

Ifølge Oracle er der omkring en milliard brugere af Java-software på verdensplan.

Oracle har problemer

Oracle er blevet orienteret om sårbarheden, men der er ikke information om, hvornår en rettelse er klar.

"Oracle har allerede travlt med at rette 18 sårbarheder i Java," skriver DK-Cert.

Derfor anbefaler sikkerhedsfirmaet, af man begrænser brugen Java, indtil sikkerhedshullerne er lukket.

IBM har også problemer

Polske Security Explorations har også fundet en stribe sårbarheder i IBM's udgave af Java.

"Det er nogle andre sårbarheder end dem, der er fundet i Oracles Java. IBM's Java har 17 sårbarheder, hvoraf nogle lader angribere få fuld kontrol med det sårbare system," skriver DK-Cert.

IBM's Java kører på AIX, Linux, z/OS til mainframes og IBM i (det tidligere AS/400-styresystem).

Læs også:
Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS