Så er den gal igen: Nye kæmpehuller fundet i Java

Så er der igen sikkerhedsproblemer hos Oracle. Der er fundet nye kritiske sårbarheder i Java-software, der anvendes af en milliard mennesker.

Artikel top billede

Læs også:
Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Det polske hold af sikkerhedseksperter, fra firmaet Security Explorations, som i august trak overskrifter på grund af, at de fandt kritiske sikkerhedshuller i Java 7, har fundet flere nye sårbarheder i Oracles Java-software.

Sårbarhederne karakteriseres som kritiske.

"Der er tale om et alvorligt hul i alle versioner af Java, og der er også flere huller i IBM's Java-implementeringer," skriver DK-Cert i en sikkerhedsadvarsel.

Mere kritisk

Den nye sårbarhed vurderes til at være mere kritisk end august-udgaven, fordi den har effekt på flere varianter af Java SE.

Hullet findes, ifølge DK-CERT, i Java SE version 5, 6 og 7 herunder den nyeste version af Java, der blev udgivet i forbindelse med august-hullet.

"Det (hullet i Java, red.) kan udnyttes til at bryde ud af Javas sikkerhedssandkasse og afvikle programkode. Derfor er det et hul af den alvorligste type," lyder det fra DK-Cert.

En fuldt opdateret computer med Windows 7 er således i risikozonen, vurderer blandt andet nakedsecurety.

De mange sikkerhedsproblemer i Java har fået flere eksperter til at anbefale, at man ser sig om efter alternativer til Java.

Ifølge Oracle er der omkring en milliard brugere af Java-software på verdensplan.

Oracle har problemer

Oracle er blevet orienteret om sårbarheden, men der er ikke information om, hvornår en rettelse er klar.

"Oracle har allerede travlt med at rette 18 sårbarheder i Java," skriver DK-Cert.

Derfor anbefaler sikkerhedsfirmaet, af man begrænser brugen Java, indtil sikkerhedshullerne er lukket.

IBM har også problemer

Polske Security Explorations har også fundet en stribe sårbarheder i IBM's udgave af Java.

"Det er nogle andre sårbarheder end dem, der er fundet i Oracles Java. IBM's Java har 17 sårbarheder, hvoraf nogle lader angribere få fuld kontrol med det sårbare system," skriver DK-Cert.

IBM's Java kører på AIX, Linux, z/OS til mainframes og IBM i (det tidligere AS/400-styresystem).

Læs også:
Ekstremt farlig sårbarhed i Java udnyttes af hackere

Beskyldning: Oracle har kendt farlige Java-huller i månedsvis

Eksperter er enige: Derfor bør du helt droppe Java

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job