Derfor rejser Nykredit 9.000 km til it-konference

Nykredit har sendt seks mand til Oracles OpenWorld i San Francisco, og selskabets it-direktør har fået glædelige og knap så rare oplevelser med hjem på notesblokken.

Artikel top billede

Læs også:
Oracle-boss sluger kamel: Nu er cloud altså et hit

Her er Oracles næste generation af databaser

San Francisco: Blandt de mere end 50.000 deltagere på Oracles OpenWorld-konference i San Francisco er også Nykredits CIO, Lars Mathiesen.

Han er sammen med en håndfuld kolleger fordelt ligeligt mellem teknikere og it-chefer rejst den halve jordklode rundt for at blive inspireret af, blive klogere på og få afprøvet Oracles nyeste og mere bedagede teknologi-produkter, som Nykredit har kørende under sin motorhjelm.

Årsagen til, at Nykredit er så relativt godt repræsenteret, er, at Lars Mathiesen og hans folk i deres datacenter arbejder med Oracle-databaser.

Derudover har finansvirksomheden igennem tiden investeret heftigt i produkter fra selskaber som Siebel, Hyperion og Bea, som Oracle har opslugt inden for de seneste syv år.

Lars Mathiesen er først og fremmest glad for, at Oracle på et møde mandag aften har lovet ham, at selskabet vil vedligeholde Siebels CRM-system.

"At vi kan fortsætte med Siebel betyder, at vi kan spare et tocifret millionbeløb på, at vi ikke skal til at overflytte vores CRM-system til en ny platform," forklarer han til Computerworld i en stille stund mellem hans heftige mødeaktivitet på en café et lille stenkast fra det store Moscone-konferencecenter.

Planlægger konference hjemmefra

Nykredits it-direktør møder masser af Oracle-folk på konferencen lige fra selskabets præsident Mark Hurd til fagspecialister på de enkelte applikationer.

Og så er halvdelen af Nykredit-delegationen afsat til at følge Java-udviklingen på den sideløbende Java One-konference.

"Vores deltagelse skal ikke kun fokuseres på Oracles strategiske udmeldinger, men heller ikke kun være på det tekniske," forklarer Lars Mathiesen Nykredits arbejdsfordeling på konferencen.

Om aftenen mødes folkene fra den danske finanskoncern så og samler op på dagens indtryk, ligesom de også tager deres noter med hjem til rapportskrivning og afrapportering til Nykredits ledergruppe.

"Min erfaring er, at man får mest ud af at være godt forberedt hjemmefra omkring, hvad man vil se, og hvem man vil møde. Ellers risikerer man at blive revet med af stemningen og de nye produkter," siger Lars Mathiesen.

Meget udansk konference

Han påpeger i denne sammenhæng, at Oracle gør meget ud at føre sig frem som verdens bedste it-selskab, selvom han ikke køber retorikken.

"Det kan som dansker godt være trættende med den enorme selvtillid, som kendetegner Oracle, men det er jo det samme med andre amerikanske it-leverandører. Sådan er deres business bare," siger Lars Mathiesen.

Derfor køber CIO'en ikke Oracle-skyen

Han fortæller, at Nykredit ikke har en strategi med en komplet Oracle-stak, som den amerikanske leverandør ellers gør et stort nummer ud af at sælge til de mere end 100.000 ører, der er til stede på konferencen.

"Jeg mener ikke, at det holdbart på længere sigt at binde sig til én leverandør, om det så er Oracle eller en af de andre. Om fem år er der jo noget andet teknologi, som er det nye og smarte, og så går det ikke at være bundet til forældet teknologi," lyder begrundelsen.

Springer over skyen

Lars Mathiesen fortæller, at Nykredit generelt har en filosofi med at købe hyldevarer frem for selv at udvikle løsninger, da størstedelen af it-omkostningerne ligger i personale- og udviklingsressourcerne frem for på software-licenserne.

Alligevel har Nykredit en del egenudviklede systemer, der gør, at han ikke føler sig specielt fristet af at have hele Oracles mylder af applikationer til rådighed i de mange skyer, som Oracle slår hårdt på tromme for på OpenWorld.

"Vi arbejder ud fra en serviceorienteret arkitektur, og vi ønsker moduler, som vi kan udskifte til en lav pris. Og når Oracle taler cloud, så handler det jo om Oracles egen cloud," forklarer Lars Mathiesen og fortsætter:

"I den henseende vil vores udfordring være at lægge egenudviklede applikationer i sådan en sky og få dem til at køre stabilt og dermed få værdi ud af dem."

Langt fra slideshows

Nykredits it-direktør peger også på, at versionsopdateringer kan være en risikabel affære at bevæge sig ud i.

"Når man skal versionsopdatere eksempelvis en database, så skal de tilhørende applikationer jo følge med, og det er ikke altid sikkert, at det er tilfældet," siger Lars Mathiesen.

Han har efter tre dage på konferencen ellers fået et ganske godt indblik i, hvor modne Oracles produkter er, og ikke mindst, hvor egnede de er til at understøtte Nykredits forretning.

"Vi er naturligvis glade for at være her, for der er godt nok langt fra slideshows til at se produkterne og tale med folkene selv. På den måde er det en rigtig god konference," siger it-direktøren fra Nykredit, inden han skal videre og trykke endnu flere Oracle-hænder.

Læs også:
Oracle-boss sluger kamel: Nu er cloud altså et hit

Her er Oracles næste generation af databaser

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect