Sikkerhedseksperter: CPR-situationen er horribel

CPR-nummeret skal slet ikke bruges som valideringsværktøj, mener to sikkerhedseksperter

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

"Situationen er horribel."

Så kontant er udmeldingen fra CSIS sikkerhedskonsulenten, Jens Christensen.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringen af nye CPR-huller ved to forskellige televirksomheder.

Og hullerne er måske kun toppen af isbjerget.

Ifølge Jens Christiansen er brugen af CPR-validering så omfattende, at lignede huller gemmer sig i flere CPR-validerings-systemer.

Ivan Bjerre Damgård, der er professor i kryptering og it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, mener, at benyttelsen af CPR-nummeret som identifikation er helt forfejlet.

"Du kan ikke bruge personnummeret som bevis på, at en person er en bestemt person. Det giver ingen mening, og det har det aldrig gjort," siger professoren.

Omfanget kan være meget større

CPR-kontoret oplyser, at mere end 100 private virksomheder, foreninger og institutioner i dag har adgang til at benytte CPR-registeret til at validere oplysninger med.

Hos CSIC bekymrer det Jens Christensen, der mener, at der i dag eksisterer flere CPR-huller end blot hos teleindustrien.

"Jeg kan meget vel forestille mig, at problemet er langt større i omfang, end hvad de nye eksempler viser. Det er jo ikke kun telebranchen, der benytter CPR-registeret til validering," siger Jens Christensen. CSIS

Stop brugen af CPR-registeret som valideringsværktøj

Professoren mener, at virksomhederne helt bør benytte helt andre valideringsformer, hvis sikkerheden skal sikres.

"Der er to muligheder til validering. Enten kunne de vælge at betale for at bruge NemID, alternativt må virksomhederne leve med at udsende breve med postvæsnet til deres kunder," siger Ivan Bjerre Damgård.

Det er en holdning som sikkerhedsvirksomheden CSIS deler.

"Virksomhederne bør benytte et alternativ som for eksempel NemID, der netop specifikt er beregnet til at validere med," siger Jens Christensen, der er sikkerhedskonsulent ved CSIS.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job