Artikel top billede

Sikkerhedseksperter: CPR-situationen er horribel

CPR-nummeret skal slet ikke bruges som valideringsværktøj, mener to sikkerhedseksperter

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

"Situationen er horribel."

Så kontant er udmeldingen fra CSIS sikkerhedskonsulenten, Jens Christensen.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringen af nye CPR-huller ved to forskellige televirksomheder.

Og hullerne er måske kun toppen af isbjerget.

Ifølge Jens Christiansen er brugen af CPR-validering så omfattende, at lignede huller gemmer sig i flere CPR-validerings-systemer.

Ivan Bjerre Damgård, der er professor i kryptering og it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, mener, at benyttelsen af CPR-nummeret som identifikation er helt forfejlet.

"Du kan ikke bruge personnummeret som bevis på, at en person er en bestemt person. Det giver ingen mening, og det har det aldrig gjort," siger professoren.

Omfanget kan være meget større

CPR-kontoret oplyser, at mere end 100 private virksomheder, foreninger og institutioner i dag har adgang til at benytte CPR-registeret til at validere oplysninger med.

Hos CSIC bekymrer det Jens Christensen, der mener, at der i dag eksisterer flere CPR-huller end blot hos teleindustrien.

"Jeg kan meget vel forestille mig, at problemet er langt større i omfang, end hvad de nye eksempler viser. Det er jo ikke kun telebranchen, der benytter CPR-registeret til validering," siger Jens Christensen. CSIS

Stop brugen af CPR-registeret som valideringsværktøj

Professoren mener, at virksomhederne helt bør benytte helt andre valideringsformer, hvis sikkerheden skal sikres.

"Der er to muligheder til validering. Enten kunne de vælge at betale for at bruge NemID, alternativt må virksomhederne leve med at udsende breve med postvæsnet til deres kunder," siger Ivan Bjerre Damgård.

Det er en holdning som sikkerhedsvirksomheden CSIS deler.

"Virksomhederne bør benytte et alternativ som for eksempel NemID, der netop specifikt er beregnet til at validere med," siger Jens Christensen, der er sikkerhedskonsulent ved CSIS.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere