Sikkerhedseksperter: CPR-situationen er horribel

CPR-nummeret skal slet ikke bruges som valideringsværktøj, mener to sikkerhedseksperter

Artikel top billede

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

"Situationen er horribel."

Så kontant er udmeldingen fra CSIS sikkerhedskonsulenten, Jens Christensen.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringen af nye CPR-huller ved to forskellige televirksomheder.

Og hullerne er måske kun toppen af isbjerget.

Ifølge Jens Christiansen er brugen af CPR-validering så omfattende, at lignede huller gemmer sig i flere CPR-validerings-systemer.

Ivan Bjerre Damgård, der er professor i kryptering og it-sikkerhed ved Aarhus Universitet, mener, at benyttelsen af CPR-nummeret som identifikation er helt forfejlet.

"Du kan ikke bruge personnummeret som bevis på, at en person er en bestemt person. Det giver ingen mening, og det har det aldrig gjort," siger professoren.

Omfanget kan være meget større

CPR-kontoret oplyser, at mere end 100 private virksomheder, foreninger og institutioner i dag har adgang til at benytte CPR-registeret til at validere oplysninger med.

Hos CSIC bekymrer det Jens Christensen, der mener, at der i dag eksisterer flere CPR-huller end blot hos teleindustrien.

"Jeg kan meget vel forestille mig, at problemet er langt større i omfang, end hvad de nye eksempler viser. Det er jo ikke kun telebranchen, der benytter CPR-registeret til validering," siger Jens Christensen. CSIS

Stop brugen af CPR-registeret som valideringsværktøj

Professoren mener, at virksomhederne helt bør benytte helt andre valideringsformer, hvis sikkerheden skal sikres.

"Der er to muligheder til validering. Enten kunne de vælge at betale for at bruge NemID, alternativt må virksomhederne leve med at udsende breve med postvæsnet til deres kunder," siger Ivan Bjerre Damgård.

Det er en holdning som sikkerhedsvirksomheden CSIS deler.

"Virksomhederne bør benytte et alternativ som for eksempel NemID, der netop specifikt er beregnet til at validere med," siger Jens Christensen, der er sikkerhedskonsulent ved CSIS.

Læs også:
Stort sikkerhedshul: Så nemt kan man stjæle dit CPR-nummer

Hård kritik: Dansk telebranche tager for let på CPR-sikkerhed

It-studerende afslører kæmpe CPR-sikkerhedshul

Telefirmaer taget med bukserne nede: Anede intet om CPR-huller

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S