Artikel top billede

(Foto: CIO US)

Sådan vil FN overvåge dig på de sociale-medier

Overvågning af Facebook, Twitter og flere andre sociale-medier kan blive en realitet, hvis FN's anbefalinger føres ud i livet.

Læs også:
Sådan overvåger efterretningstjeneste sociale medier

Sådan stopper du overvågning af din færden på nettet

Borgerne skal overvåges meget mere, hvis det står til de Forenede Nationers agentur for narkotika og kriminalitet (UNODC).

Ifølge UNODC bruges Facebook, Twitter, Skype, YouTube og Dropbox af terrorister til at sprede propaganda.

Derfor vil det være fordelagtigt at overvåge instant-message og VoIP tjenester, fortæller UNODC i en ny rapport.

UNODC anbefaler samtidig, at det skal det skal være slut med åbne Wi-Fi netværk.

Det skyldes, at biblioteker, lufthavne og andre offentligt tilgængelige hotspots tilbyder kriminelle (herunder terrorister) uregulerede adgangsmuligheder, hedder det i rapporten.

Hvis anbefalingerne gennemføres, vil overvågningen derfor ramme alle personer, der falder indenfor kategorien terrorist. Rapporten definerer dog ikke specifikt, hvad en terrorist er.

"FN benytter deres eget vage terrorismebegreb. Men det er klart, at definitionen er meget væsentlig. Inkluderer det eksempelvis Wikileaks, Anonomous eller er det kun Al-Quada-tilknyttede terrorister,"  siger Søren Hove, der forsker i terrorisme ved Dansk Institut for Internationale Studier.

Her er anbefalingerne

FN rapporten anbefaler at lave internationale rammer omkring, hvordan overvågning og logning skal foregå i medlemmernes lande.

"Internettet er et glimrende eksempel på, hvordan terrorister kan opføre sig på en reel tværnational måde, som svar skal medlemsstaterne til at tænkte og fungere på samme transnationale måde," skriver FN's generalsekretær Ban Ki-moon i rapportens forord.

Udover helt konkrete anbefalinger til tiltag, der skal logge sociale-medier, VoIP og Dropbox, får også spilindustrien et par ord med på vejen.

"Videospil udviklet af terrororganisationer, som simulerer terrorhandlinger, opmuntrer brugeren til at engagere sig i rollespil ved at spille rollen som virtuel terrorist," beskrives det.

UNODC er klar over, at den nye overvågning vil koste internetudbyderne penge. Men det er en omkostning som FN selv skal dække.

"Det er ønskværdigt, at regeringerne giver et klart retsgrundlag for de forpligtigelser, der påhviler den private sektors parter. Herunder hvordan omkostningerne, ved at levere disse kapaciteter, skal opfyldes," anbefaler UNODC.

Terroristerne kommer

Søren Hove kan ikke give et nøjagtigt svar på, hvem UNODC helt præcis snakker om, når de benytter betegnelsen terrorist i rapporten.

"Definitionen af en terrorist er en politisk betegnelse, som man bruger til at stemple ens modstandere med. Derfor kan jeg ikke give et nøjagtigt svar på det," siger Søren Hove.

Der er dog én ting, der er sikkert. Hvis du falder indenfor terrorisme-termen, vil du risikere undersøgelse af FN's efterretningstjenester.

"Når terrorisme paragrafferne i lovgivningen kommer i spil, så åbner det lige pludselig op for, at det ikke kun er politiet, der skal tage sig af håndhævelsen. Så bliver det et spørgsmål for efterretningstjenesterne," udtaler Søren Hove.

Læs også:
Sådan overvåger efterretningstjeneste sociale medier

Sådan stopper du overvågning af din færden på nettet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere