Så er det nu: Historisk KMD-monopol står for fald

Der er lagt op til dobbeltdrift af systemer i en periode og udlæg i milliardklassen, når KMD´s monopol-systemer nu skal i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er nærmest et historisk brev, som landets 98 kommuner netop har modtaget af KL og Kombit.

KMD's årtier lange monopol skal nedbrydes og kyles i konkurrence.

Konkret bliver kommunerne bedt om at underskrive en bindende tilslutning til et fælles udbud på kontanthjælp, sygedagpenge og sagsover-blik/partskontakt med tilhørende rammearkitektur.

Du kan læse brevet her.

KMD var tidligere ejet af kommunerne selv, der blev tvunget til at sælge selskabet.

Siden blev der udarbejdet en plan, der sigtede mod at løsrive kommunerne fra de monopol-systemer, som hvert år beløb sig til udgifter på over en milliard kroner.

Milliard-udlæg og dobbeltdrift

Men konkurrenceudsættelse og frigørelsen er ikke en let og enkel opgave, fremgår det af et baggrundsnotat, der er udsendt med brevet.

Blandt andet skal kommunernes it-selskab, Kombit, have en milliard kroner op af lommen i en periode.

"Der er tale om blandt andet udgifter til udvikling, pro-jektstyring, udbud og nødvendig dobbeltdrift af systemer i en periode," hedder det.

"Gennem et kapitaludlæg fra Kombit, som når det er størst, forventes at udgøre godt en milliard kroner, kan startomkostningerne imidlertid udjævnes over en 10-årig periode," står der i notatet.

Skal ikke belastes

Det sker for at sikre, at kommunerne på kort sigt ikke belastes af ekstraordinært høje it-omkostninger som følge af monopolbruddet.

Samtidig gør man sig klar til drift at flere systemer på en gang.

"Endelig inkluderer betalingen, at der i en periode på mellem 18-24 måneder vil være behov for paralleldrift af KMD's monopolsystemer og de nye løsninger," skriver man.

"I denne periode betaler kommunerne alene for KMD's løsninger, mens Kombit lægger ud for betalingen for de nye systemer," fremgår det.

Enorme besparelser i vente for kommunerne

Udsigt til kæmpe besparelser

Kommunerne står imidlertid over for kæmpe besparelser via udbudsøvelsen.

"Den samlede betaling, som kommunerne under ét kommer til at afholde for de nye it-løsninger, vil være minimum 25 procent lavere end de priser, der alternativt skulle betales, hvis KMD's monopolløsninger fortsatte som hidtil," skriver KL og Kombit og henviser til beregningsforudsætninger på www.kombit.dk/baseline.

Faktisk er man så sikre på at hente besparelser, at "kommunernes tilsagn er under forudsætning af, at kommunerne under et kan reducere omkostningerne til it-systemerne med minimum 25 procent," hedder det.

Kommunernes og Kombit vil indgå i en lang aftale, der strækker sig i 10 år frem til 2024.

"Der vil dog være mulighed for at udtræde af aftalen efter seks år fra idriftsættelsestidspunktet," fremgår det af brevet.

I brevet ridser Kombit og KL en stribe fordele op ved at tilmelde sig udbuddene, ligesom man peger på en stribe ulemper ved ikke at tilmelde sig.

Læs hele brevet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune