De her programmer finder dine forsvundne filer

Der er ikke noget værre, end når vigtige filer forsvinder og slettes fra harddisken ved et uheld. Heldigvis behøver du ikke at lære voodoo for at få dine data genoplivet. Du skal bare kende de her programmer.

Det kan ikke siges for tit: tag backup - og gør det ofte!

For når vigtige filer forsvinder ved et uheld, kan selv granvoksne mænd tude som en flok pigespejdere, der har fået fletningerne klemt i postkassen.

Heldigvis er der hjælp at hente, selv om harddisken er blevet formateret, eller dine filer utilsigtet er blevet slettet på en anden måde.

Der findes nemlig adskillige såkaldte recovery-programmer, der kan gennemsøge harddiskens yderkroge og finde brugbare data, som ikke længere er synlige i Windows.

Men hvilke værktøjer er de bedste?

Websiden Freewaregenius.com har testet 14 forskellige gratis programmer og kåret de bedste.

Førstepladsen går til PhotoRec, som imponerede ved at være det eneste program, der kunne identificere og hente filer fra en harddisk, som Windows ellers ikke ville kendes ved.

Andenpladsen går til Recuva, der er nemt at bruge og virkelig god til at finde og genskabe forsvundne filer. Her på pcworld.dk har vi tidligere haft stor succes med netop Recuva.

Tredjepladsen er delt mellem FreeUndelete og Restoration, der begge er glimrende til at finde data, som er blevet slettet.
Du kan læse hele testen fra Freewaregenius.com her.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos