De her programmer finder dine forsvundne filer

Der er ikke noget værre, end når vigtige filer forsvinder og slettes fra harddisken ved et uheld. Heldigvis behøver du ikke at lære voodoo for at få dine data genoplivet. Du skal bare kende de her programmer.

Det kan ikke siges for tit: tag backup - og gør det ofte!

For når vigtige filer forsvinder ved et uheld, kan selv granvoksne mænd tude som en flok pigespejdere, der har fået fletningerne klemt i postkassen.

Heldigvis er der hjælp at hente, selv om harddisken er blevet formateret, eller dine filer utilsigtet er blevet slettet på en anden måde.

Der findes nemlig adskillige såkaldte recovery-programmer, der kan gennemsøge harddiskens yderkroge og finde brugbare data, som ikke længere er synlige i Windows.

Men hvilke værktøjer er de bedste?

Websiden Freewaregenius.com har testet 14 forskellige gratis programmer og kåret de bedste.

Førstepladsen går til PhotoRec, som imponerede ved at være det eneste program, der kunne identificere og hente filer fra en harddisk, som Windows ellers ikke ville kendes ved.

Andenpladsen går til Recuva, der er nemt at bruge og virkelig god til at finde og genskabe forsvundne filer. Her på pcworld.dk har vi tidligere haft stor succes med netop Recuva.

Tredjepladsen er delt mellem FreeUndelete og Restoration, der begge er glimrende til at finde data, som er blevet slettet.
Du kan læse hele testen fra Freewaregenius.com her.

Annonce

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job