Sikkerhedsproblem: Hackere kan overvåge din mus i IE

Sårbarhed i alle versioner af Internet Explorer udnyttes aktivt af flere annoncenetværk, der på ethvert tidspunkt ved, hvor på skærmen din musemarkør befinder sig.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En sårbarhed i Internet Explorer lige fra version 6 til version 10 gør det muligt for en hacker at følge din musemarkør, selv når browseren er minimeret, advarer webanalysefirma i et blogindlæg.

Det betyder ifølge det britiske webanalysefirma Spider.io, at selv adgangskoder, der indtastes ved hjælp af et skærmtastatur, nu kan opsnappes af datakriminelle.

Denne sårbarhed udnyttes allerede af to annoncenetværk, der viser grafiske annoncer. Spider.io oplyser dog ikke, hvilke annoncenetværk det drejer sig om.

"Så længe websiden med den udnyttende annoncørs annonce er åben - selv om det er på et faneblad i baggrunden eller endda selvom man minimerer Internet Explorer - så vil din musemarkør blive ved at kunne spores på hele skærmen," advarer Spider.io.

Ingen planer om rettelse

Firmaet tilføjer, at selvom problemet er blevet bekræftet af Microsoft Security Research Center, så er der tilsyneladende ikke umiddelbart nogen planer om at udsende en rettelse.

Spider.io har også offentliggjort sårbarhedens tekniske detaljer, som involverer browserens globale Event-objekt, samt et spil der demonstrerer, hvordan det kan misbruges til at overvåge brugerens input i et skærmtastatur.

"Internet Explorers hændelsesmodel udfylder det globale Event-objekt med nogle attributter, der har at gøre med musehændelser, og det sker selv i situationer, hvor det ikke burde. Kombineret med evnen til at udløse hændelser manuelt ved hjælp af metoden fireEvent(), så er JavaScript på enhver webside (eller i enhver iframe på enhver webside) til enhver tid i stand til at forespørge om musemarkørens placering på skærmen," forklarer firmaet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S