Sikkerhedsproblem: Hackere kan overvåge din mus i IE

Sårbarhed i alle versioner af Internet Explorer udnyttes aktivt af flere annoncenetværk, der på ethvert tidspunkt ved, hvor på skærmen din musemarkør befinder sig.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En sårbarhed i Internet Explorer lige fra version 6 til version 10 gør det muligt for en hacker at følge din musemarkør, selv når browseren er minimeret, advarer webanalysefirma i et blogindlæg.

Det betyder ifølge det britiske webanalysefirma Spider.io, at selv adgangskoder, der indtastes ved hjælp af et skærmtastatur, nu kan opsnappes af datakriminelle.

Denne sårbarhed udnyttes allerede af to annoncenetværk, der viser grafiske annoncer. Spider.io oplyser dog ikke, hvilke annoncenetværk det drejer sig om.

"Så længe websiden med den udnyttende annoncørs annonce er åben - selv om det er på et faneblad i baggrunden eller endda selvom man minimerer Internet Explorer - så vil din musemarkør blive ved at kunne spores på hele skærmen," advarer Spider.io.

Ingen planer om rettelse

Firmaet tilføjer, at selvom problemet er blevet bekræftet af Microsoft Security Research Center, så er der tilsyneladende ikke umiddelbart nogen planer om at udsende en rettelse.

Spider.io har også offentliggjort sårbarhedens tekniske detaljer, som involverer browserens globale Event-objekt, samt et spil der demonstrerer, hvordan det kan misbruges til at overvåge brugerens input i et skærmtastatur.

"Internet Explorers hændelsesmodel udfylder det globale Event-objekt med nogle attributter, der har at gøre med musehændelser, og det sker selv i situationer, hvor det ikke burde. Kombineret med evnen til at udløse hændelser manuelt ved hjælp af metoden fireEvent(), så er JavaScript på enhver webside (eller i enhver iframe på enhver webside) til enhver tid i stand til at forespørge om musemarkørens placering på skærmen," forklarer firmaet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S