Sikkerhedsproblem: Hackere kan overvåge din mus i IE

Sårbarhed i alle versioner af Internet Explorer udnyttes aktivt af flere annoncenetværk, der på ethvert tidspunkt ved, hvor på skærmen din musemarkør befinder sig.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En sårbarhed i Internet Explorer lige fra version 6 til version 10 gør det muligt for en hacker at følge din musemarkør, selv når browseren er minimeret, advarer webanalysefirma i et blogindlæg.

Det betyder ifølge det britiske webanalysefirma Spider.io, at selv adgangskoder, der indtastes ved hjælp af et skærmtastatur, nu kan opsnappes af datakriminelle.

Denne sårbarhed udnyttes allerede af to annoncenetværk, der viser grafiske annoncer. Spider.io oplyser dog ikke, hvilke annoncenetværk det drejer sig om.

"Så længe websiden med den udnyttende annoncørs annonce er åben - selv om det er på et faneblad i baggrunden eller endda selvom man minimerer Internet Explorer - så vil din musemarkør blive ved at kunne spores på hele skærmen," advarer Spider.io.

Ingen planer om rettelse

Firmaet tilføjer, at selvom problemet er blevet bekræftet af Microsoft Security Research Center, så er der tilsyneladende ikke umiddelbart nogen planer om at udsende en rettelse.

Spider.io har også offentliggjort sårbarhedens tekniske detaljer, som involverer browserens globale Event-objekt, samt et spil der demonstrerer, hvordan det kan misbruges til at overvåge brugerens input i et skærmtastatur.

"Internet Explorers hændelsesmodel udfylder det globale Event-objekt med nogle attributter, der har at gøre med musehændelser, og det sker selv i situationer, hvor det ikke burde. Kombineret med evnen til at udløse hændelser manuelt ved hjælp af metoden fireEvent(), så er JavaScript på enhver webside (eller i enhver iframe på enhver webside) til enhver tid i stand til at forespørge om musemarkørens placering på skærmen," forklarer firmaet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job