Flytning gav knubs - men nu bliver telefonen taget

Image 2012: Årets mavepuster i image-undersøgelsen fik Sikkerhedsdistributøren Abus Security Center.

Artikel top billede

Abus Security Center har den tvivlsomme ære at være den distributør i årets undersøgelse, der får de største hug fra forhandlerne.

Hele ni pladser fra nummer 24 til nummer 33 dykker sikkerheds- og alarm-distributøren i årets undersøgelse.

Det kommer noget bag på Lars Ritt Berthelsen, der er skandinavisk salgschef for Abus Security Center.

"Jeg forstår det ikke helt. Det svarer ikke til det billede, jeg har," lyder hans umiddelbare kommentar

Måske hænger det hele alligevel sammen. Mere om det senere.

Årsagen, til at Lars Ritt Berthelsen står lidt uforstående over for forhandlernes dom i årets image-undersøgelse, er, at Abus Security Center i Danmark er blevet fusioneret med hele Abus-gruppen i Danmark.


Det vil sige, at Abus Security Center fra 1. januar 2012 er blevet en del af samme hus, hvor distributionen af cykelhjelme, scooter-låse og mekanisk sikkerhed hører hjemme.

Nu er vi der, hvor vi skal være

"Jeg ser det som en fantastisk positiv ting, fordi vi rent faktisk er blevet flere nu, og vi har fået egen teknisk afdeling og egen logistik. Så jeg føler faktisk, at vi nu er, hvor vi skal være," siger Lars Ritt Berthelsen.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt sammenlægningen er gået helt uproblematisk, erkender Lars Ritt Berthelsen, at selve processen med at lægge Abus-aktiviteterne sammen i Danmark kan have givet støj på linjen over for forhandlerne og derfor have påvirket deres dom i Image 2012.

"Det er klart, at det første halve år har der manglet nogle ting og sager. Blandt andet forsyning af manualer på hjemmesiden og andet. Man har jo i firmaet et rent strukturelt omdrejningspunkt, som i vores tilfælde var 1. januar, men derefter er der jo nogle ting, der skal indarbejdes. Og det kan sagtens have været med til at påvirke resultatet," indrømmer Lars Ritt Berthelsen.

Han ser dog positivt på fremtiden. Abus har nu egen logistik, hvor varerne kommer til forhandlerne fra eget dansk lager og ikke fra Tyskland, som det tidligere var tilfældet.

"Og nu bliver telefonen taget. Tidligere var der kun mig og en supporter til at køre butikken Nu kommer jeg rent faktisk ud og besøger kunder," konstaterer Lars Ritt Berthelsen muntert.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura