Flytning gav knubs - men nu bliver telefonen taget

Image 2012: Årets mavepuster i image-undersøgelsen fik Sikkerhedsdistributøren Abus Security Center.

Artikel top billede

Abus Security Center har den tvivlsomme ære at være den distributør i årets undersøgelse, der får de største hug fra forhandlerne.

Hele ni pladser fra nummer 24 til nummer 33 dykker sikkerheds- og alarm-distributøren i årets undersøgelse.

Det kommer noget bag på Lars Ritt Berthelsen, der er skandinavisk salgschef for Abus Security Center.

"Jeg forstår det ikke helt. Det svarer ikke til det billede, jeg har," lyder hans umiddelbare kommentar

Måske hænger det hele alligevel sammen. Mere om det senere.

Årsagen, til at Lars Ritt Berthelsen står lidt uforstående over for forhandlernes dom i årets image-undersøgelse, er, at Abus Security Center i Danmark er blevet fusioneret med hele Abus-gruppen i Danmark.


Det vil sige, at Abus Security Center fra 1. januar 2012 er blevet en del af samme hus, hvor distributionen af cykelhjelme, scooter-låse og mekanisk sikkerhed hører hjemme.

Nu er vi der, hvor vi skal være

"Jeg ser det som en fantastisk positiv ting, fordi vi rent faktisk er blevet flere nu, og vi har fået egen teknisk afdeling og egen logistik. Så jeg føler faktisk, at vi nu er, hvor vi skal være," siger Lars Ritt Berthelsen.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt sammenlægningen er gået helt uproblematisk, erkender Lars Ritt Berthelsen, at selve processen med at lægge Abus-aktiviteterne sammen i Danmark kan have givet støj på linjen over for forhandlerne og derfor have påvirket deres dom i Image 2012.

"Det er klart, at det første halve år har der manglet nogle ting og sager. Blandt andet forsyning af manualer på hjemmesiden og andet. Man har jo i firmaet et rent strukturelt omdrejningspunkt, som i vores tilfælde var 1. januar, men derefter er der jo nogle ting, der skal indarbejdes. Og det kan sagtens have været med til at påvirke resultatet," indrømmer Lars Ritt Berthelsen.

Han ser dog positivt på fremtiden. Abus har nu egen logistik, hvor varerne kommer til forhandlerne fra eget dansk lager og ikke fra Tyskland, som det tidligere var tilfældet.

"Og nu bliver telefonen taget. Tidligere var der kun mig og en supporter til at køre butikken Nu kommer jeg rent faktisk ud og besøger kunder," konstaterer Lars Ritt Berthelsen muntert.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura