Flytning gav knubs - men nu bliver telefonen taget

Image 2012: Årets mavepuster i image-undersøgelsen fik Sikkerhedsdistributøren Abus Security Center.

Artikel top billede

Abus Security Center har den tvivlsomme ære at være den distributør i årets undersøgelse, der får de største hug fra forhandlerne.

Hele ni pladser fra nummer 24 til nummer 33 dykker sikkerheds- og alarm-distributøren i årets undersøgelse.

Det kommer noget bag på Lars Ritt Berthelsen, der er skandinavisk salgschef for Abus Security Center.

"Jeg forstår det ikke helt. Det svarer ikke til det billede, jeg har," lyder hans umiddelbare kommentar

Måske hænger det hele alligevel sammen. Mere om det senere.

Årsagen, til at Lars Ritt Berthelsen står lidt uforstående over for forhandlernes dom i årets image-undersøgelse, er, at Abus Security Center i Danmark er blevet fusioneret med hele Abus-gruppen i Danmark.


Det vil sige, at Abus Security Center fra 1. januar 2012 er blevet en del af samme hus, hvor distributionen af cykelhjelme, scooter-låse og mekanisk sikkerhed hører hjemme.

Nu er vi der, hvor vi skal være

"Jeg ser det som en fantastisk positiv ting, fordi vi rent faktisk er blevet flere nu, og vi har fået egen teknisk afdeling og egen logistik. Så jeg føler faktisk, at vi nu er, hvor vi skal være," siger Lars Ritt Berthelsen.

Men på spørgsmålet om, hvorvidt sammenlægningen er gået helt uproblematisk, erkender Lars Ritt Berthelsen, at selve processen med at lægge Abus-aktiviteterne sammen i Danmark kan have givet støj på linjen over for forhandlerne og derfor have påvirket deres dom i Image 2012.

"Det er klart, at det første halve år har der manglet nogle ting og sager. Blandt andet forsyning af manualer på hjemmesiden og andet. Man har jo i firmaet et rent strukturelt omdrejningspunkt, som i vores tilfælde var 1. januar, men derefter er der jo nogle ting, der skal indarbejdes. Og det kan sagtens have været med til at påvirke resultatet," indrømmer Lars Ritt Berthelsen.

Han ser dog positivt på fremtiden. Abus har nu egen logistik, hvor varerne kommer til forhandlerne fra eget dansk lager og ikke fra Tyskland, som det tidligere var tilfældet.

"Og nu bliver telefonen taget. Tidligere var der kun mig og en supporter til at køre butikken Nu kommer jeg rent faktisk ud og besøger kunder," konstaterer Lars Ritt Berthelsen muntert.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos