Se hvem der vandt Image 2012

Forhandlerne har i år kåret en nærmest "umulige vinder" af Image 2012. Se hvem der løb med laurbærrene hos distributørerne og producenterne.

Artikel top billede

2012 er overraskelsernes år. Det er 13. gang Channelworld udgiver image-undersøgelsen, og det er første gang, at den mest kendte af producenterne rent faktisk også ender med at blive den store sejrherre på producent-siden.

Download hele Image 2012 som PDF her

Microsoft kommer ud som en suveræn nummer et blandt producenter. De danske forhandlere har talt.

Samtidig sætter utrolige Also Actebis nye rekorder blandt distributørerne. For syvende gang i træk kommer Also Actebis ud på toppen. Det er ganske imponerende.

Top 3 distributører

  1. Also Actebis
  2. Tech Data
  3. EET Europarts (tildligere EET Group)
 

Top 3 producenter

  1. Microsoft
  2. Intel
  3. Kingston

Download hele Image 2012 som PDF her

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S