Also Actebis overgår sig selv

IFO-analytiker er imponeret over, hvor godt Also Actebis står sig med forhandlerne.

Artikel top billede

Also Actebis leverer i Image-undersøgelsen 2012 et bundsolidt resultat. Ikke blot sætter Also Actebis sig på den samlede førsteplads blandt distributørerne.

Ikke blot snupper man samtlige topplaceringer i de enkelte kategorier, som forhandlerne bedømmer distributørerne ud fra.

Oven i købet forbedrer man den konkrete score på en række parametre, fortæller manden bag Image-undersøgelsen, Palle Klinke Hansen fra IFO - Institut for Opinionsanalyse.


Karakteristisk nok er forbedringerne mest på helt basale discipliner som leveringssikkerhed og leveringstid - men også når det gælder vurderingen af de enkelte medarbejderes kompetencer, produktenes salgbarhed, serviceniveau og en tårnhøj troværdighed.

Eneste lillebitte plet på triumfen er, at konkurrenterne fra Tech Data scorer - en lille smule - højere på forhandlernes kendskab til det enkelte firma.

"Man skulle ikke tro, det var muligt. Men Also Actebis slår i den grad i år sin nu mangeårige førsteplads som kanalens mest foretrukne distributør fast med syvtommersøm og sætter dermed helt nye standarder for, hvad der skal til, for at forhandlerne er tilfredse. Det er nærmest naturstridigt, at Also Actebis samtidig leverer den største vækst i imagepoint, som virksomheden har oplevet siden 2005," siger Palle Klinke Hansen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job