Also Actebis overgår sig selv

IFO-analytiker er imponeret over, hvor godt Also Actebis står sig med forhandlerne.

Artikel top billede

Also Actebis leverer i Image-undersøgelsen 2012 et bundsolidt resultat. Ikke blot sætter Also Actebis sig på den samlede førsteplads blandt distributørerne.

Ikke blot snupper man samtlige topplaceringer i de enkelte kategorier, som forhandlerne bedømmer distributørerne ud fra.

Oven i købet forbedrer man den konkrete score på en række parametre, fortæller manden bag Image-undersøgelsen, Palle Klinke Hansen fra IFO - Institut for Opinionsanalyse.


Karakteristisk nok er forbedringerne mest på helt basale discipliner som leveringssikkerhed og leveringstid - men også når det gælder vurderingen af de enkelte medarbejderes kompetencer, produktenes salgbarhed, serviceniveau og en tårnhøj troværdighed.

Eneste lillebitte plet på triumfen er, at konkurrenterne fra Tech Data scorer - en lille smule - højere på forhandlernes kendskab til det enkelte firma.

"Man skulle ikke tro, det var muligt. Men Also Actebis slår i den grad i år sin nu mangeårige førsteplads som kanalens mest foretrukne distributør fast med syvtommersøm og sætter dermed helt nye standarder for, hvad der skal til, for at forhandlerne er tilfredse. Det er nærmest naturstridigt, at Also Actebis samtidig leverer den største vækst i imagepoint, som virksomheden har oplevet siden 2005," siger Palle Klinke Hansen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S