Also Actebis overgår sig selv

IFO-analytiker er imponeret over, hvor godt Also Actebis står sig med forhandlerne.

Artikel top billede

Also Actebis leverer i Image-undersøgelsen 2012 et bundsolidt resultat. Ikke blot sætter Also Actebis sig på den samlede førsteplads blandt distributørerne.

Ikke blot snupper man samtlige topplaceringer i de enkelte kategorier, som forhandlerne bedømmer distributørerne ud fra.

Oven i købet forbedrer man den konkrete score på en række parametre, fortæller manden bag Image-undersøgelsen, Palle Klinke Hansen fra IFO - Institut for Opinionsanalyse.


Karakteristisk nok er forbedringerne mest på helt basale discipliner som leveringssikkerhed og leveringstid - men også når det gælder vurderingen af de enkelte medarbejderes kompetencer, produktenes salgbarhed, serviceniveau og en tårnhøj troværdighed.

Eneste lillebitte plet på triumfen er, at konkurrenterne fra Tech Data scorer - en lille smule - højere på forhandlernes kendskab til det enkelte firma.

"Man skulle ikke tro, det var muligt. Men Also Actebis slår i den grad i år sin nu mangeårige førsteplads som kanalens mest foretrukne distributør fast med syvtommersøm og sætter dermed helt nye standarder for, hvad der skal til, for at forhandlerne er tilfredse. Det er nærmest naturstridigt, at Also Actebis samtidig leverer den største vækst i imagepoint, som virksomheden har oplevet siden 2005," siger Palle Klinke Hansen.

Læs mere:

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse