Also Actebis overgår sig selv

IFO-analytiker er imponeret over, hvor godt Also Actebis står sig med forhandlerne.

Artikel top billede

Also Actebis leverer i Image-undersøgelsen 2012 et bundsolidt resultat. Ikke blot sætter Also Actebis sig på den samlede førsteplads blandt distributørerne.

Ikke blot snupper man samtlige topplaceringer i de enkelte kategorier, som forhandlerne bedømmer distributørerne ud fra.

Oven i købet forbedrer man den konkrete score på en række parametre, fortæller manden bag Image-undersøgelsen, Palle Klinke Hansen fra IFO - Institut for Opinionsanalyse.


Karakteristisk nok er forbedringerne mest på helt basale discipliner som leveringssikkerhed og leveringstid - men også når det gælder vurderingen af de enkelte medarbejderes kompetencer, produktenes salgbarhed, serviceniveau og en tårnhøj troværdighed.

Eneste lillebitte plet på triumfen er, at konkurrenterne fra Tech Data scorer - en lille smule - højere på forhandlernes kendskab til det enkelte firma.

"Man skulle ikke tro, det var muligt. Men Also Actebis slår i den grad i år sin nu mangeårige førsteplads som kanalens mest foretrukne distributør fast med syvtommersøm og sætter dermed helt nye standarder for, hvad der skal til, for at forhandlerne er tilfredse. Det er nærmest naturstridigt, at Also Actebis samtidig leverer den største vækst i imagepoint, som virksomheden har oplevet siden 2005," siger Palle Klinke Hansen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS