Sådan får du nemt bedre ydeevne i Windows 8

Programmer, der automatisk starter ved opstart og kører i baggrunden, kan medvirke til at reducere Windows' ydeevne. Dette trick viser, hvordan du let kan deaktivere de programmer, der sluger ressourcer.

Artikel top billede

Selv om Windows 8 ser en smule anderledes ud på overfladen, er der alligevel en masse, der ikke er ændret fra de tidligere udgaver.

Blandt andet gælder det også for den seneste version af Windows, at programmer, der automatisk åbner, når Windows starter op, har stor indflydelse på det samlede systems ydeevne.

Mange af programmer er så tunge, at de for eksempel resulterer i, at din maskine starter langsommere op - og svarer langsommere tilbage. 

Hvis din computer lider af nogle af symptomerne på, at du har for mange tunge programmer til at starte op, når du åbner Windows, kan du køre det lidt skjulte msconfig-program. 

Her får du overblik og kan lukke ned for de programmer, der tærer på din computers ressourcer.

Hidtil har det dog været for svært at bruge for mange. Dels fordi det er svært at vide, hvilke programmer der kunne være stoppes, uden at det ville få konsekvenser for stabiliteten i Windows. Dels fordi det er vanskeligt at overskue, hvor meget effekt det egentligt ville have på ydeevnen.

Det har Microsoft gjort noget ved, og i Windows 8 har msconfig-programmet fået et pænere ydre, og programmet er nu en del af Jobliste. Desuden viser programmet nu, hvilke programmer der reducerer systemets ydeevne, og om det er sikkert at slukke det pågældende program.

Sådan gør du

Hvis du vil have adgang til dette nye værktøj, skal du sørge for, at du er i det klassiske desktopmiljø, og ikke i den nye startskærm.

Herefter højreklikker du på proceslinjen og vælger "jobliste". Under fanebladet Start kan du se fire kolonner, hvoraf den ene viser, hvor meget programmet påvirker systemet.

Hvis du vil stoppe et program, skal du klikke på det ønskede program og denæst trykke på knappen Annuller nederst til højre på skærmen. Alternativt kan du højreklikke på et program og vælge muligheden Deaktiver.

Det kan måske være fristende at slukke for alle programmerne, men det vil muligvis få indflydelse på, hvordan en del af dine programmer fungerer, fordi nogle af de små programmer i oversigten er tilhørende moduler til andre programmer.

Lukker du eksempelvis for Java Update Scheduler, vil du ikke længere få besked om nye Java-opdateringer.

Er du usikker på, hvilke processer eller programmer du sikkert kan lukke ned, kan du højreklikke på et af dem og vælge Internet Search. Så vil joblisten starte din webbrowser og foretage en søgning på processens navn.

Her kan du så læse om programmet, hvad det gør - og om det er sikkert at deaktivere det.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos