GovCERT: Lev med Java-hul hvis Java er nødvendigt

GovCERT's anbefaling om sikkerhedshul i Java går stik imod anbefalingen fra andre sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

"Man skal udvise påpasselighed og installere opdateringer, når de kommer."

Sådan lyder rådet fra GovCERT til de danske myndigheder, som tjenesten beskytter, om det nyeste hul i Java.

Det fortæller Thomas Kristmar, der er chef for Krisestyrings- og Operationsafdelingen i Center for Cybersikkerhed.

Sikkerheden ligger i følge Thomas Kristmar i, at myndighederne sørger for, at deres medarbejdere udviser påpasselighed med, hvilke hjemmesider, de besøger fra arbejdscomputeren, eller bruger en ekstra browser kun til surf.

"Men de myndigheder, som har valgt at tilslutte sig GovCERT, de har så også den fordel, at vi selvfølgelig monitorer efter udnyttelsen af sårbarheden," siger Thomas Kristmar.

Dermed går den statslige GovCERT, som hører under Forsvarets Efterretningstjeneste, stik imod sikkerhedsrådene fra myndigheder i andre lande.

Her er budskabet hos eksempelvis det svenske CERT og US Homeland Security klart: Slå Java fra i din browser.

Til det siger Thomas Kristmar, at når det drejer sig om en 0-dags-sårbahed, så må kunden finde de metoder, som passer til den pågældendes forretning.

"Hvis man eksempelvis har et forretningsmæssigt behov for at bruge Java, så er det jo dem, der har forretningen, som skal finde ud af, hvilke forretningsmæssige konsekvenser det vil have for dem at imødegå det," siger han.

Forretning vigtigere end sikkerhed

Men andre ord vil kunderne altså ikke altid kunne forvente, at de kan få arbejde fra hånden uden Java. Og derfor bliver de nødt til at ignorere sikkerhedsadvarslen. 

Hvorfor anbefaler I ikke myndighederne, som jo har kritisk information og personfølsomme data, at slå Java fra, selvom de måske bliver nødt til at vente med at arbejde videre, til der kommer en løsning? 

"For myndighederne handler det også om, at de skal have en holdning til, hvad den forretningsmæssige konsekvens er af beslutningen (om at slå java fra, red.)," siger Thomas Kristmar.

Han peger på, at der tilbage i august var en lignende 0-dags-sårbarhed i Java, og at det vil ske igen. 

Han supplerer med, at det er normalt, at der altid er en vis mængde it-sårbarheder. 

"Og så er vores bedste bud at udvise påpasselighed. Det, vi gør for vores kunder, er at monitore, så vi kan varsle, hvis der så sker noget mod kunderne," siger han.

Påpasselighed kan ifølge Thomas Kristmar eksempelvis være at anvende en anden særlig browser til surf. 

Hvorfor siger I "brug Java, men udvis påpasselighed" når så mange andre siger: "Slå det fra?" De har vel også forretningskritiske ting i USA?

"Der kan være forskel på, hvad man har. Vi har måske nogle andre forretnignsmæssige hensyn, som gør det nødvendigt at benytte Java."

Hvis du siger, at myndighederne ikke behøver at slå Java fra, så behøver Hr. og Fru Jensen vel heller ikke at gøre det? 

"Jeg udtaler mig ikke om Hr. og Fru Jensen. Jeg udtaler mig om myndighederne. Og der ligger også en forretningsmæssig beslutning i det," siger han.

Læs også: 

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare 

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S