Medie: Alvorligt Java-hul har været åbent i månedsvis

En gammel kending er på banen igen med beskyldninger mod Oracle for at have ladet Java-platformen stå åben for it-kriminelle månedsvis før en egentlig sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Det nok så omtalte sikkerhedshul i Java 7 har stået åbent siden oktober 2012.  

Det skriver netmediet The Next Web på baggrund af analyser fra det polske sikkerhedsfirma Security Explorations, der tidligere har været i haserne på Oracle for manglende sikkerhed i Java-platformen.

The Next Web fortæller, at Java-hullet kunne have været undgået, hvis Oracle havde lyttet bedre efter Security Explorations, som helt tilbage i august 2012 informerede it-giganten om en mangelfuld implementering af Reflection API'et.

Som svampe i en skovbund

Oracle fiksede problemet med en sikkerhedsopdatering i oktober, men denne lappeløsning var ifølge direktøren for Security Explorations, Adam Gowdiak, også mangelfuld, hvilket han beskrev tilbage i oktober 2012.

Adam Gowdiak rundede i oktober 2012 sin gennemgang af den tilsyneladende hullede Java-platform af med følgende sætning:

"Software-fejl er som svampe, der i mange tilfælde kan findes i nærheden af de allerede fundne af slagsen. Det ser ud til, at Oracle enten er stoppet plukningen for tidligt, eller selskabet stadig er dybt begravet i skovbunden."

Langsommelige lappeløsninger

Det er ikke første gang, at Oracle er blevet skudt langsommelig sikkerhedsopdatering af Java i skoene fra Security Explorations.
 
Også ved fundet af det store Java-hul i slutningen af august 2012 var Adam Gowdiak fra det polske sikkerhedsfirma fremme med beskyldninger om, at Oracle var blevet advaret om sikkerhedshuller i april 2012 - altså fire måneder før alarmklokkerne ringede om et stort sikkerhedshul i Java-platformen.

Dengang svarede Oracle ikke på beskyldningerne om mulige advarsler tilbage i april.

I denne omgang brød forlydender om de nye sikkerhedshuller igennem hos medierne i slutningen af sidste uge, hvorefter Oracle var ude med en sikkerhedsopdatering få dage efter.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Oracle Danmark om den seneste anklage fra Security Explorations om, at it-giganten skulle have overset mulige huller ved sin Java-opdatering tilbage i oktober 2012.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S