Medie: Alvorligt Java-hul har været åbent i månedsvis

En gammel kending er på banen igen med beskyldninger mod Oracle for at have ladet Java-platformen stå åben for it-kriminelle månedsvis før en egentlig sikkerhedsopdatering.

Artikel top billede

Det nok så omtalte sikkerhedshul i Java 7 har stået åbent siden oktober 2012.  

Det skriver netmediet The Next Web på baggrund af analyser fra det polske sikkerhedsfirma Security Explorations, der tidligere har været i haserne på Oracle for manglende sikkerhed i Java-platformen.

The Next Web fortæller, at Java-hullet kunne have været undgået, hvis Oracle havde lyttet bedre efter Security Explorations, som helt tilbage i august 2012 informerede it-giganten om en mangelfuld implementering af Reflection API'et.

Som svampe i en skovbund

Oracle fiksede problemet med en sikkerhedsopdatering i oktober, men denne lappeløsning var ifølge direktøren for Security Explorations, Adam Gowdiak, også mangelfuld, hvilket han beskrev tilbage i oktober 2012.

Adam Gowdiak rundede i oktober 2012 sin gennemgang af den tilsyneladende hullede Java-platform af med følgende sætning:

"Software-fejl er som svampe, der i mange tilfælde kan findes i nærheden af de allerede fundne af slagsen. Det ser ud til, at Oracle enten er stoppet plukningen for tidligt, eller selskabet stadig er dybt begravet i skovbunden."

Langsommelige lappeløsninger

Det er ikke første gang, at Oracle er blevet skudt langsommelig sikkerhedsopdatering af Java i skoene fra Security Explorations.
 
Også ved fundet af det store Java-hul i slutningen af august 2012 var Adam Gowdiak fra det polske sikkerhedsfirma fremme med beskyldninger om, at Oracle var blevet advaret om sikkerhedshuller i april 2012 - altså fire måneder før alarmklokkerne ringede om et stort sikkerhedshul i Java-platformen.

Dengang svarede Oracle ikke på beskyldningerne om mulige advarsler tilbage i april.

I denne omgang brød forlydender om de nye sikkerhedshuller igennem hos medierne i slutningen af sidste uge, hvorefter Oracle var ude med en sikkerhedsopdatering få dage efter.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Oracle Danmark om den seneste anklage fra Security Explorations om, at it-giganten skulle have overset mulige huller ved sin Java-opdatering tilbage i oktober 2012.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune