Danske aviser opgiver mikrobetaling

Mikrobetaling er nærmest en død sild for de danske aviser, som i stedet vil satse på at få læserne til at betale abonnement for komplette online-versioner. Berlingske Tidende lancerer sin elektroniske avis i morgen, mens Jyllands-Posten, Politiken og Jydske Vestkysten er klar senere i år.

De danske aviser ser 2004 som året, hvor læserne kommer til at betale for nyheder på nettet, skriver Berlingske Tidende.

Mikrobetaling for hver enkelt artikel er dog trådt i baggrunden til fordel for abonnementer, hvor læserne betaler et fast beløb for at få adgang til hele avisen online.

Berlingske Tidende lancerer i morgen deres ny online-avis, og her satser det norskejede dagblad på det såkaldte e-paper, hvor både layout, artikler og billeder lægges på nettet i klikbart format.

For det skal læserne betale fra 199 til 1.499 kroner om året, afhængig af om de abonnerer på avisen i forvejen.

Også Jydske Vestkysten og Morgenavisen Jyllands-Posten vil senere i år indføre det e-paper-format, som Børsen som eneste danske avis allerede benytter sig af.

Weekendavisen og Information indførte nye betalingsmodeller sidste år, mens Politiken og Fyens Stiftstidende senere i år følger trop og lancerer nye netversioner ? i ingen af tilfældene er mikrobetaling en prioritet.

Fyens Stiftstidende er ellers en af de aviser, der har været længst fremme på nettet, og avisen har i to år kørt med brugerbetaling, hvor man for få kroner kunne købe adgang til for eksempel sports- eller kulturstof.

Det har dog været administrativt tungt, samtidig med at det har givet for få besøgende og dermed for få visninger af bannerannoncer.

Avisernes nye betalingsmodeller betyder også, at danske online-brugere kommer til at lede længere efter gratis nyheder.

- Vi gør det, som alle andre også er i gang med, satser på de kunder, der i forvejen har betalt en masse for at få en avis. Dem vil vi gerne gøre meget for. Rigtigt meget. Gratisterne vil vi til gengæld gøre meget lidt for, siger Informations administrerende direktør, Henrik Bo Nielsen, til Berlingske Tidende.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS