Her er de hedeste rygter før Apples store præsentation

Der går rygter om nye iPhones, nyt styresystem og et nyt iWatch. Men hvad skal vi tro?

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

I næste uge afholder Apple sin udviklerkonference WWDC, hvor virksomheden for første gang i snart 8 måneder vil præsentere nye produkter.

Efter alt at dømme vil der primært være tale om fornyelser på software-siden.

Men der har dog også været rygter om, at Apple vil præsentere en ny iPhone 5S og en ny billigere iPhone.

Derudover har der også været rygter om, at Apple er ved at udvikle et såkaldt iWatch, der muligvis vil blive præsenteret i løbet af i år. Ligesom der også er rygter om, at Apple vil præsentere en tyndere og lettere iPad samt en iPad Mini med retina-skærm.

Rygterne på denne front lader dog til at være tørret en anelse ud, og denne skribent gætter på, at ingen af disse nyheder kommer på denne side af sommerferien.

Det får vi at se

Til gengæld er det så godt som sikkert, at Apple vil løfte sløret for det nye mobile styresystem iOS 7, der forventes at ligge færdig i efteråret.

Som vi tidligere har skrevet, vil iOS 7 få et såkaldt fladere design, hvor der er mindre lir og fancy effekter.

Til gengæld er det forventningen, at det nye design, der har Apples chefdesigner Jonathan Ive som ophavsmand, vil blive mere enkelt og stilrent.

Macsiden 9to5Mac har talt med flere kilder, der hæver at have set iOS 7.

Kilderne fortæller, at blandt andet Apples egne apps vil få et nyt designudtryk.

Eksempelvis vil iPhone og iPad's karakteristiske gule notesblok-app nu blive erstattet med en helt enkel og hvid notat-app.

Alle Apples apps vil få et mere ens udtryk med hvid som den gennemgående farve. Dog vil hver enkelt app have sin egen signaturfarve. 

Ifølge 9to5mac vil iOS 7 også få en ny og redesignet låseskærm, og der gættes også på, at notifikationscenteret vil få flere widgets - ud over den vejr- og aktie-widget der findes i dag.

Her er de nye funktioner i iOS 7

IOS7 kommer dog ikke udelukkende til at indeholde designmæssige ændringer. 

Der vil formodentligt også komme nye funktioner som eksempelvis en integration med billeddelingssiden Flickr og videotjenesten Vimeo. En integration, der sandsynligvis vil gøre det lettere at uploade filer til tjenesten direkte fra iPhonen eller iPad'en. 

Ny musiktjeneste

Som vi tidligere har nævnt, vil Apple formodentligt også præsentere en ny musikstreamingtjeneste, der af de amerikanske medier allerede er blevet døbt iRadio. 

Tjensten forventes at blive en integreret del af iOS 7, og ifølge Bloomberg vil tjenesten blive finansieret via Apples iAd-annoncesystem og derfor blive gratis for brugerne. Det amerikanske markedsføringsmagasin AdAge mener desuden at vide, at iRadio vil gøre brug af lydannoncer i stil med dem, som vi også kender fra Spotify og kommercielle radiostationer. 

Enkelte hardware-nyheder

Dog tyder meget på, at der også kommer et par enkelte hardware-nyhed. 

Macsiden 9to5-Mac skriver, at Macbook Air og sandsynligvis Macbook Pro med retinaskærm vil blive opdateret med Intels nye Hasswell-procesorer. 

Ifølge Intel er de nye processorer ekstra energifeffektive, hvilket kan betyde ekstra god batteritid på de nye Macs. 

Derudover gætter 9to5Mac også på, at de nye Macs vil blive udstyret med den nye og hurtigere Wi-Fi-standard, 802.11ac.

Følg: @wittorff

Læs også:

Knald eller fald for Apple: Hvor sløjt står det til med innovationen? 

Bliver Apples nye styresystem en gentagelse af Coca-Colas gigantiske fejl?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job