Medier: Apple kommer med ny gratis musiktjeneste i næste uge

Apple har Spotify i sigtekornet, og i næste uge trykkes der på aftrækkeren.

Artikel top billede

I næste uge vil Apple løfte sløret for en ny gratis musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op med blandt andet Spotify. 

Det skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Tidligere på ugen kunne også New York Times berette, at Apple efter lang tids forhandling har lukket en aftale med det amerikanske pladeselskab Warner Brother, der skulle bane vejen for den nye tjeneste.

Lanceres med iOS 7

Lanceringen vil ske i forbindelse med Apples Developerkonference i San Francisco i næste uge, og ifølge Bloombergs kilder vil præsentationen finde sted den 10. juni.

Tjenesten vil formodentligt blive en integreret del af den næste generation af Apples nye mobile styresystem iOS 7, som også vil blive præsenteret på developer-konferencen.

Derfor skal vi heller ikke forvente, at tjenesten bliver tilgængelig for den brede offentlighed, før til efteråret, hvor iOS 7 forventes at blive frigivet 

Ifølge Bloomberg ønsker Apple at gøre tjeneste gratis for brugerne, og tjenesten skal finansieres via Apples iAd-annoncesystem.

En model der også kendes fra Spotify, der både tilbydes som en gratis reklamefinansieret og som en betalingsudgave uden reklamer og med flere funktioner.

Der er dog ikke taler om en afløser for iTunes. Tjenesten vil være tæt integreret med iTunes, så en person først kan høre en sang på streamingtjenesten og efterfølgende købe den til download på iTunes.

Læs også:

Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig 

Bliver Apples nye styresystem en gentagelse af Coca-Colas gigantiske fejl?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos