Medier: Apple kommer med ny gratis musiktjeneste i næste uge

Apple har Spotify i sigtekornet, og i næste uge trykkes der på aftrækkeren.

Artikel top billede

I næste uge vil Apple løfte sløret for en ny gratis musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op med blandt andet Spotify. 

Det skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Tidligere på ugen kunne også New York Times berette, at Apple efter lang tids forhandling har lukket en aftale med det amerikanske pladeselskab Warner Brother, der skulle bane vejen for den nye tjeneste.

Lanceres med iOS 7

Lanceringen vil ske i forbindelse med Apples Developerkonference i San Francisco i næste uge, og ifølge Bloombergs kilder vil præsentationen finde sted den 10. juni.

Tjenesten vil formodentligt blive en integreret del af den næste generation af Apples nye mobile styresystem iOS 7, som også vil blive præsenteret på developer-konferencen.

Derfor skal vi heller ikke forvente, at tjenesten bliver tilgængelig for den brede offentlighed, før til efteråret, hvor iOS 7 forventes at blive frigivet 

Ifølge Bloomberg ønsker Apple at gøre tjeneste gratis for brugerne, og tjenesten skal finansieres via Apples iAd-annoncesystem.

En model der også kendes fra Spotify, der både tilbydes som en gratis reklamefinansieret og som en betalingsudgave uden reklamer og med flere funktioner.

Der er dog ikke taler om en afløser for iTunes. Tjenesten vil være tæt integreret med iTunes, så en person først kan høre en sang på streamingtjenesten og efterfølgende købe den til download på iTunes.

Læs også:

Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig 

Bliver Apples nye styresystem en gentagelse af Coca-Colas gigantiske fejl?

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS