Medier: Apple kommer med ny gratis musiktjeneste i næste uge

Apple har Spotify i sigtekornet, og i næste uge trykkes der på aftrækkeren.

Artikel top billede

I næste uge vil Apple løfte sløret for en ny gratis musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op med blandt andet Spotify. 

Det skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Tidligere på ugen kunne også New York Times berette, at Apple efter lang tids forhandling har lukket en aftale med det amerikanske pladeselskab Warner Brother, der skulle bane vejen for den nye tjeneste.

Lanceres med iOS 7

Lanceringen vil ske i forbindelse med Apples Developerkonference i San Francisco i næste uge, og ifølge Bloombergs kilder vil præsentationen finde sted den 10. juni.

Tjenesten vil formodentligt blive en integreret del af den næste generation af Apples nye mobile styresystem iOS 7, som også vil blive præsenteret på developer-konferencen.

Derfor skal vi heller ikke forvente, at tjenesten bliver tilgængelig for den brede offentlighed, før til efteråret, hvor iOS 7 forventes at blive frigivet 

Ifølge Bloomberg ønsker Apple at gøre tjeneste gratis for brugerne, og tjenesten skal finansieres via Apples iAd-annoncesystem.

En model der også kendes fra Spotify, der både tilbydes som en gratis reklamefinansieret og som en betalingsudgave uden reklamer og med flere funktioner.

Der er dog ikke taler om en afløser for iTunes. Tjenesten vil være tæt integreret med iTunes, så en person først kan høre en sang på streamingtjenesten og efterfølgende købe den til download på iTunes.

Læs også:

Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig 

Bliver Apples nye styresystem en gentagelse af Coca-Colas gigantiske fejl?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg