Medier: Apple kommer med ny gratis musiktjeneste i næste uge

Apple har Spotify i sigtekornet, og i næste uge trykkes der på aftrækkeren.

Artikel top billede

I næste uge vil Apple løfte sløret for en ny gratis musikstreaming-tjeneste, der skal tage kampen op med blandt andet Spotify. 

Det skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Tidligere på ugen kunne også New York Times berette, at Apple efter lang tids forhandling har lukket en aftale med det amerikanske pladeselskab Warner Brother, der skulle bane vejen for den nye tjeneste.

Lanceres med iOS 7

Lanceringen vil ske i forbindelse med Apples Developerkonference i San Francisco i næste uge, og ifølge Bloombergs kilder vil præsentationen finde sted den 10. juni.

Tjenesten vil formodentligt blive en integreret del af den næste generation af Apples nye mobile styresystem iOS 7, som også vil blive præsenteret på developer-konferencen.

Derfor skal vi heller ikke forvente, at tjenesten bliver tilgængelig for den brede offentlighed, før til efteråret, hvor iOS 7 forventes at blive frigivet 

Ifølge Bloomberg ønsker Apple at gøre tjeneste gratis for brugerne, og tjenesten skal finansieres via Apples iAd-annoncesystem.

En model der også kendes fra Spotify, der både tilbydes som en gratis reklamefinansieret og som en betalingsudgave uden reklamer og med flere funktioner.

Der er dog ikke taler om en afløser for iTunes. Tjenesten vil være tæt integreret med iTunes, så en person først kan høre en sang på streamingtjenesten og efterfølgende købe den til download på iTunes.

Læs også:

Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig 

Bliver Apples nye styresystem en gentagelse af Coca-Colas gigantiske fejl?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job