Analytiker spår: Lavpris iPhone kommer allerede i år

Se her, hvor billig den forventes at blive.

Artikel top billede

IPhonen møder hård konkurrencen fra Android-telefoner, der ofte både har gode specifikationer samt lavere priser.

Der går vedholdende rygter om, at Apple er på vej med en billigere udgave af virksomhedens populære, men dyre iPhone.

Ifølge Brian White, der er analytiker ved investeringsvirksomheden Topeka Capital, er det sandsynligt, at en billigere iPhone vil være klar allerede i løbet af i år.

Den nye iPhone vil formodentligt være bygget i plastik i stedet for  glas og aluminium, vurderer Brian White ifølge Business Insider.

Lavet i billige materialer

Denne vurdering er helt i tråd med meldinger, der tidligere på året kom fra den amerikanske avis Wall Street Journal, der ligeledes skrev, at Apple overvejer at producere en iPhone lavet af billigere materialer.

Ifølge Wall Street Journal skyldes det, at den høje pris på iPhonen betyder, at den har svært ved at få fodfæste på markeder som det kinesiske.

Det vil dog heller ikke være helt fremmed for Apple at tilbyde en billig og en mere eksklusiv udgave af sine produkter. Eksempelvis har virksomheden tidligere både produceret en Macbook Pro (også kendt som en Powerbook) i eksklusive materialer og kraftfuld indmad samt en lidt billigere Macbook (også kendt som en iBook) i plastik og med mindre kraftfuld indmad. 

Billigere end iPad Mini

Analytikeren Brian White anslår, at en ny og billigere iPhone vil komme til at koste mindre end en iPad Mini og under det halve af en iPhone 5.

White forventer, at den såkaldt billige iPhone kommer til at koste 300 dollar (cirka 1700 kroner), mens en iPad Mini koster fra 329 dollar i USA og den billigste iPhone 5 koster fra 649 dollar.

Den billige iPhone er blot et af mange Apple-rygter, der florerer i øjeblikket. Eksempelvis bliver der også spekuleret i, at efterspørgslen efter smartphones med skærme på op mod 5 tommer er så stor, at Apple føler sig nødsaget til også at producere en iPhone i denne størrelse.

Apple-bloggeren Marco Arment, der er kendt for have udviklet den populære app Instapaper, spekulerer i, at Apple vil lancere en såkaldt iPhone Plus med en skærm på 4,94 tommer, der skal være et supplement til den allerede eksisterende iPhone 5.

Herudover går der stærke rygter om, at Apple er langt fremme med planerne om at udvikle et såkaldt smartwatch samt et tv.

Læs også:
 

Efter tre måneder: Derfor er iPhone 5 den bedste telefon jeg har ejet

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Amerikansk avis: Apple er i gang med at teste nyt fjernsyn

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura