Analytiker spår: Lavpris iPhone kommer allerede i år

Se her, hvor billig den forventes at blive.

Artikel top billede

IPhonen møder hård konkurrencen fra Android-telefoner, der ofte både har gode specifikationer samt lavere priser.

Der går vedholdende rygter om, at Apple er på vej med en billigere udgave af virksomhedens populære, men dyre iPhone.

Ifølge Brian White, der er analytiker ved investeringsvirksomheden Topeka Capital, er det sandsynligt, at en billigere iPhone vil være klar allerede i løbet af i år.

Den nye iPhone vil formodentligt være bygget i plastik i stedet for  glas og aluminium, vurderer Brian White ifølge Business Insider.

Lavet i billige materialer

Denne vurdering er helt i tråd med meldinger, der tidligere på året kom fra den amerikanske avis Wall Street Journal, der ligeledes skrev, at Apple overvejer at producere en iPhone lavet af billigere materialer.

Ifølge Wall Street Journal skyldes det, at den høje pris på iPhonen betyder, at den har svært ved at få fodfæste på markeder som det kinesiske.

Det vil dog heller ikke være helt fremmed for Apple at tilbyde en billig og en mere eksklusiv udgave af sine produkter. Eksempelvis har virksomheden tidligere både produceret en Macbook Pro (også kendt som en Powerbook) i eksklusive materialer og kraftfuld indmad samt en lidt billigere Macbook (også kendt som en iBook) i plastik og med mindre kraftfuld indmad. 

Billigere end iPad Mini

Analytikeren Brian White anslår, at en ny og billigere iPhone vil komme til at koste mindre end en iPad Mini og under det halve af en iPhone 5.

White forventer, at den såkaldt billige iPhone kommer til at koste 300 dollar (cirka 1700 kroner), mens en iPad Mini koster fra 329 dollar i USA og den billigste iPhone 5 koster fra 649 dollar.

Den billige iPhone er blot et af mange Apple-rygter, der florerer i øjeblikket. Eksempelvis bliver der også spekuleret i, at efterspørgslen efter smartphones med skærme på op mod 5 tommer er så stor, at Apple føler sig nødsaget til også at producere en iPhone i denne størrelse.

Apple-bloggeren Marco Arment, der er kendt for have udviklet den populære app Instapaper, spekulerer i, at Apple vil lancere en såkaldt iPhone Plus med en skærm på 4,94 tommer, der skal være et supplement til den allerede eksisterende iPhone 5.

Herudover går der stærke rygter om, at Apple er langt fremme med planerne om at udvikle et såkaldt smartwatch samt et tv.

Læs også:
 

Efter tre måneder: Derfor er iPhone 5 den bedste telefon jeg har ejet

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Amerikansk avis: Apple er i gang med at teste nyt fjernsyn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo