Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig

Apple har både skruet op for hemmelighedskræmmeriet og indkaldt ekstra folk til at arbejde på iOS.

Artikel top billede

Foto: Frederik Danvig

Der kan være store forandringer på vej i den kommende udgave af iPhone- og iPad-styresystemet, iOS 7.

De seneste år har Apple løftet sløret for nyhederne i den kommende version af iOS i forbindelse med Apples udviklerkonference i juni, men ændringerne i den kommende udgave er tilsyneladende så markante, at Apple i øjeblikket er bagefter tidsplanen med iOS 7.

Det oplyser den prominente og velinformerede Apple-blogger John Gruber på sin blog Daring Fireball.

Fyring gav design-skift

Ændringer formodes at være foranlediget af Apple-bossen Scott Forstalls afgang tidligere på året. Han havde ansvaret for iOS-styresystemet. 

Efterfølgende overtog Apples chefdesigner, Jonathan Ive, ansvaret for iOS, og der har længe været en forventning om, at Ive vil gennemtrumfe en mere minimalistisk designlinje i iOS.

Men noget kunne tyde på, at det nye design kræver mere arbejde end først antaget. Ifølge Apple-bloggeren John Gruber er Apple så langt bagud med arbejdet på iOS 7, at det har været nødvendigt at overføre ingeniører, der normalt beskæftiger sig med Mac-styresystemet, til iOS-afdelingen.

Hvor store ændringerne i iOS 7 bliver vides ikke, men Gruber skriver, at der tilsyneladende er tale om ganske betydelige ændringer af brugerfladen, hvor der vil blive gjort mindre brug af de såkaldte skeuomorphisms. Ændringer der ifølge Gruber vækker stor glæde i store dele af Apple.

Bruger særlige skjule-skærme

John Gruber kan desuden fortælle, at de Apple-ingeniører, der har tilladelse til at anvende de tidlige udgaver af iOS 7, har fået udstyret deres telefoner med særlige skærmfiltre, der gør det svært for nysgerrige forbipasserende at se telefonens skærm.

I sidste måned skrev Wall Street Journal dog, at selv om Jonathan Ive forventes at få gennemtrumfet et mere minimalistisk design i iOS 7, vil der ifølge avisens oplysninger være tale om relativt konservative design-ændringer.

Læs også:

Guide: Skal du vælge Android, iOS eller Windows? 

Apple lægger sig fladt ned: Undskyld!

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura