Store ændringer på vej i iOS 7: Apple kæmper for at blive færdig

Apple har både skruet op for hemmelighedskræmmeriet og indkaldt ekstra folk til at arbejde på iOS.

Artikel top billede

Foto: Frederik Danvig

Der kan være store forandringer på vej i den kommende udgave af iPhone- og iPad-styresystemet, iOS 7.

De seneste år har Apple løftet sløret for nyhederne i den kommende version af iOS i forbindelse med Apples udviklerkonference i juni, men ændringerne i den kommende udgave er tilsyneladende så markante, at Apple i øjeblikket er bagefter tidsplanen med iOS 7.

Det oplyser den prominente og velinformerede Apple-blogger John Gruber på sin blog Daring Fireball.

Fyring gav design-skift

Ændringer formodes at være foranlediget af Apple-bossen Scott Forstalls afgang tidligere på året. Han havde ansvaret for iOS-styresystemet. 

Efterfølgende overtog Apples chefdesigner, Jonathan Ive, ansvaret for iOS, og der har længe været en forventning om, at Ive vil gennemtrumfe en mere minimalistisk designlinje i iOS.

Men noget kunne tyde på, at det nye design kræver mere arbejde end først antaget. Ifølge Apple-bloggeren John Gruber er Apple så langt bagud med arbejdet på iOS 7, at det har været nødvendigt at overføre ingeniører, der normalt beskæftiger sig med Mac-styresystemet, til iOS-afdelingen.

Hvor store ændringerne i iOS 7 bliver vides ikke, men Gruber skriver, at der tilsyneladende er tale om ganske betydelige ændringer af brugerfladen, hvor der vil blive gjort mindre brug af de såkaldte skeuomorphisms. Ændringer der ifølge Gruber vækker stor glæde i store dele af Apple.

Bruger særlige skjule-skærme

John Gruber kan desuden fortælle, at de Apple-ingeniører, der har tilladelse til at anvende de tidlige udgaver af iOS 7, har fået udstyret deres telefoner med særlige skærmfiltre, der gør det svært for nysgerrige forbipasserende at se telefonens skærm.

I sidste måned skrev Wall Street Journal dog, at selv om Jonathan Ive forventes at få gennemtrumfet et mere minimalistisk design i iOS 7, vil der ifølge avisens oplysninger være tale om relativt konservative design-ændringer.

Læs også:

Guide: Skal du vælge Android, iOS eller Windows? 

Apple lægger sig fladt ned: Undskyld!

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S