Sæt dit iPad-køb på pause: Rygter om nye modeller i næste måned

Apple-blog har nye oplysninger om lanceringen af iPad og den næste iPhone.

Artikel top billede

Overvejer du at købe en ny iPad, bør du måske se tiden an i en måneds tid.

Ifølge Apple-bloggen iMore forventes der at komme en opdateret iPad og iPad Mini om en måneds tid.

Den nye iPad vil formentlig få en større designmæssig overhaling, hvor der vil blive lånt fra designet af iPad Mini.

Der har længe gået rygter om, at iPad Mini snart vil blive udstyret med en af Apples højtopløselige retina-skærme, men ifølge iMore vil det næppe komme til at ske i denne ombæring.

IPhone 5S til august

Tidligere på dagen kunne vi her i spalterne berette, at Apple er begyndt at drosle ned for produktionen af iPhone 5, hvilket kan være et tegn på, at der er en ny iPhone på vej.

Det rygte ser ifølge iMore ud til at holde vand, og ifølge sidens oplysninger vil Apple til august lancere en iPhone 5S, der fastholder designet fra iPhone 5, men til gengæld vil være udstyret med en hurtigere processor samt et bedre kamera.

Herudover forventes det, at Apple i løbet af i år også vil præsentere en ny armbåndscomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch.

Svirrer med Apple-rygter

I øjeblikket svirrer det med Apple-rygter, og når det kommer fra relativt små medier, bør det naturligvis tages med et gran salt. 

Det er dog værd at bemærke, at netop iMore tidligere har ramt rigtigt med nogle af sine Apple-rygter. 

Eksempelvis var det iMore, der sidste år afslørede, at Apple vil introducere det nye lightning-stik i kommende iPhone og iPad-modeller.

Intet nyt siden iPad Mini

Kommer der ingen større produktlanceringer den næste måned, ser det ud til, at vi må vente til Apples udviklerkonference WWDC, som normalt afholdes i juni og ofte bliver brugt som platform for produktlanceringer.

Til den tid vil der i så fald være gået otte måneder siden den seneste større produktlancering, hvor iPad Mini samt en stribe nye Mac-computere blev præsenteret.

Læs også:

Video: Sådan er Microsofts nye våben mod iPad 

Efter tre måneder: Derfor er iPhone 5 den bedste telefon jeg har ejet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice