Sæt dit iPad-køb på pause: Rygter om nye modeller i næste måned

Apple-blog har nye oplysninger om lanceringen af iPad og den næste iPhone.

Artikel top billede

Overvejer du at købe en ny iPad, bør du måske se tiden an i en måneds tid.

Ifølge Apple-bloggen iMore forventes der at komme en opdateret iPad og iPad Mini om en måneds tid.

Den nye iPad vil formentlig få en større designmæssig overhaling, hvor der vil blive lånt fra designet af iPad Mini.

Der har længe gået rygter om, at iPad Mini snart vil blive udstyret med en af Apples højtopløselige retina-skærme, men ifølge iMore vil det næppe komme til at ske i denne ombæring.

IPhone 5S til august

Tidligere på dagen kunne vi her i spalterne berette, at Apple er begyndt at drosle ned for produktionen af iPhone 5, hvilket kan være et tegn på, at der er en ny iPhone på vej.

Det rygte ser ifølge iMore ud til at holde vand, og ifølge sidens oplysninger vil Apple til august lancere en iPhone 5S, der fastholder designet fra iPhone 5, men til gengæld vil være udstyret med en hurtigere processor samt et bedre kamera.

Herudover forventes det, at Apple i løbet af i år også vil præsentere en ny armbåndscomputer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch.

Svirrer med Apple-rygter

I øjeblikket svirrer det med Apple-rygter, og når det kommer fra relativt små medier, bør det naturligvis tages med et gran salt. 

Det er dog værd at bemærke, at netop iMore tidligere har ramt rigtigt med nogle af sine Apple-rygter. 

Eksempelvis var det iMore, der sidste år afslørede, at Apple vil introducere det nye lightning-stik i kommende iPhone og iPad-modeller.

Intet nyt siden iPad Mini

Kommer der ingen større produktlanceringer den næste måned, ser det ud til, at vi må vente til Apples udviklerkonference WWDC, som normalt afholdes i juni og ofte bliver brugt som platform for produktlanceringer.

Til den tid vil der i så fald være gået otte måneder siden den seneste større produktlancering, hvor iPad Mini samt en stribe nye Mac-computere blev præsenteret.

Læs også:

Video: Sådan er Microsofts nye våben mod iPad 

Efter tre måneder: Derfor er iPhone 5 den bedste telefon jeg har ejet

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura