Nu kommer iWatch: 100 Apple-designere knokler med det nye produkt

Apple har sat iPhone- og iPad-veteraner til at udvikle nyt produkt - og planerne er fremskredne.

Artikel top billede

Apple har et hold på intet mindre end 100 produkt-designere til at knokle på den ambåndsur-lignende computer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. 

Det skriver det amerikanske finansnyhedsbureau Bloomberg, der citerer to kilder med kendskab til Apples planer.

Bruger iPad og iPhone-veteraner

Apples iWatch-hold tæller foruden designerne også chefer, marketingfolk samt software- og hardware-ingeniører, der tidligere har arbejdet med både iPad'en og iPhonen.

Det antyder ifølge Bloomberg, at Apple ikke blot befinder sig i en tidlig testfase, men at virksomheden er relativt langt fremme i udviklingen af det intelligente ur.

Ifølge Bloomberg inkluderer iWatch-holdet blandt andre James Foster, der har titel som senior director for Apples ingeniør-team, og det amerikanske nyhedsbureaus kilder fortæller desuden, at Apple tidligere har arbejdet på kropsbårne gadgets, som kan bruges i fitness øjemed.

Sandsynligvis i stil med Nike Fuelband, FitBit og Jawbone Up. Men tidligere har Apple fravalgt at sende enhederne på markedet.

Tredje læk på en uge

Det er tredje gang i denne uge, at et større amerikansk medie kan citere anonyme kilder for, at Apple arbejder på et iWatch.

Tidligere på ugen skrev New York Times, at Apple arbejder på en armbåndsur-lignende computer. Enheden er angiveligt lavet i buet glas og vil smyge sig om brugerens hånd, mens Wall Street Journal skriver, at Apple i øjeblikket drøfter sine iWatch-planer med den taiwanesiske hardware-producent Foxconn, der på fabrikker i Kina producerer størstedelen af Apples produkter.

Læs også:

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Bluetooth-ur samler 100 gange flere penge på Kickstarter end ventet

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S