Nu kommer iWatch: 100 Apple-designere knokler med det nye produkt

Apple har sat iPhone- og iPad-veteraner til at udvikle nyt produkt - og planerne er fremskredne.

Artikel top billede

Apple har et hold på intet mindre end 100 produkt-designere til at knokle på den ambåndsur-lignende computer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. 

Det skriver det amerikanske finansnyhedsbureau Bloomberg, der citerer to kilder med kendskab til Apples planer.

Bruger iPad og iPhone-veteraner

Apples iWatch-hold tæller foruden designerne også chefer, marketingfolk samt software- og hardware-ingeniører, der tidligere har arbejdet med både iPad'en og iPhonen.

Det antyder ifølge Bloomberg, at Apple ikke blot befinder sig i en tidlig testfase, men at virksomheden er relativt langt fremme i udviklingen af det intelligente ur.

Ifølge Bloomberg inkluderer iWatch-holdet blandt andre James Foster, der har titel som senior director for Apples ingeniør-team, og det amerikanske nyhedsbureaus kilder fortæller desuden, at Apple tidligere har arbejdet på kropsbårne gadgets, som kan bruges i fitness øjemed.

Sandsynligvis i stil med Nike Fuelband, FitBit og Jawbone Up. Men tidligere har Apple fravalgt at sende enhederne på markedet.

Tredje læk på en uge

Det er tredje gang i denne uge, at et større amerikansk medie kan citere anonyme kilder for, at Apple arbejder på et iWatch.

Tidligere på ugen skrev New York Times, at Apple arbejder på en armbåndsur-lignende computer. Enheden er angiveligt lavet i buet glas og vil smyge sig om brugerens hånd, mens Wall Street Journal skriver, at Apple i øjeblikket drøfter sine iWatch-planer med den taiwanesiske hardware-producent Foxconn, der på fabrikker i Kina producerer størstedelen af Apples produkter.

Læs også:

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Bluetooth-ur samler 100 gange flere penge på Kickstarter end ventet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect