Nu kommer iWatch: 100 Apple-designere knokler med det nye produkt

Apple har sat iPhone- og iPad-veteraner til at udvikle nyt produkt - og planerne er fremskredne.

Artikel top billede

Apple har et hold på intet mindre end 100 produkt-designere til at knokle på den ambåndsur-lignende computer, der i pressen allerede er blevet døbt iWatch. 

Det skriver det amerikanske finansnyhedsbureau Bloomberg, der citerer to kilder med kendskab til Apples planer.

Bruger iPad og iPhone-veteraner

Apples iWatch-hold tæller foruden designerne også chefer, marketingfolk samt software- og hardware-ingeniører, der tidligere har arbejdet med både iPad'en og iPhonen.

Det antyder ifølge Bloomberg, at Apple ikke blot befinder sig i en tidlig testfase, men at virksomheden er relativt langt fremme i udviklingen af det intelligente ur.

Ifølge Bloomberg inkluderer iWatch-holdet blandt andre James Foster, der har titel som senior director for Apples ingeniør-team, og det amerikanske nyhedsbureaus kilder fortæller desuden, at Apple tidligere har arbejdet på kropsbårne gadgets, som kan bruges i fitness øjemed.

Sandsynligvis i stil med Nike Fuelband, FitBit og Jawbone Up. Men tidligere har Apple fravalgt at sende enhederne på markedet.

Tredje læk på en uge

Det er tredje gang i denne uge, at et større amerikansk medie kan citere anonyme kilder for, at Apple arbejder på et iWatch.

Tidligere på ugen skrev New York Times, at Apple arbejder på en armbåndsur-lignende computer. Enheden er angiveligt lavet i buet glas og vil smyge sig om brugerens hånd, mens Wall Street Journal skriver, at Apple i øjeblikket drøfter sine iWatch-planer med den taiwanesiske hardware-producent Foxconn, der på fabrikker i Kina producerer størstedelen af Apples produkter.

Læs også:

Amerikanske medier: Apple arbejder på et smartwatch

Bluetooth-ur samler 100 gange flere penge på Kickstarter end ventet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S