Ny iPhone meget tæt på lancering

Apples underleverandører hyrer lige nu folk i bunker til at bygge iPhone 6 - eller iPhone 5S

Artikel top billede

Meget tyder på, at en ny iPhone er tæt på at ramme butikshylderne.

I hvert fald er to af Apples største underleverandører, Foxconn fra Kina og Pegatron fra Taiwan, netop nu i færd med at hyre nye ansatte i stor stil, rapporterer IDG News Service.

Foxconn er i følge China Business News, som citerer kilder i virksomheden, allerede i færd med at producere iPhone 6 og mangler desperat arbejdskraft til samlebåndsarbejdet.

På bare en enkelt fabrik skal der angiveligt ansættes omkring 90.000 nye kolleger til de cirka 210.000 ansatte.

Foxconn har hidtil været en af Apples største leverandører af iPhone og iPad, men selskabet har på det seneste tabt en del ordrer, angiveligt på grund af kvalitetsproblemer med iPhone 5. Det har angiveligt kostet næsten en tredjedel af de ansatte jobbet.

Pegatron vil i følge China Business News øge arbejdsstyrken i firmaets kinesiske samlefabrikker med 30-40 procent i dette halvår. I øjeblikket beskæftiger firmaet cirka 100.000 kinesiske fabriksarbejdere.

Foxconn har til sammenligning cirka 1,2 millioner ansatte.

Læs også:
Apple drosler ned for iPhone 5 - iPhone 6 på vej
Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job