Artikel top billede

Pas på: To nye kritiske sårbarheder hærger Java

Jagtsæsonen efter sårbarheder i Java er igen skudt i gang, og to nye sårbarheder udnyttes af hacker-værktøjer.

I sidste uge blev der fundet to dugfriske og kritiske sårbarheder i Oracle's Java-software, der blandt andet er udbredt på grund af, at den danner platform for, at NemID's applet kan fungere.

Sårbarhederne udnyttes allerede af flere hacker-værktøjer, de såkaldte exploit kits, som kan bruges til at få hackede hjemmesider til at sprede malware.

Sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group melder, at der på nuværende tidspunkt er fundet flere specifikke exploit kits. 

"Faktisk er disse sårbarheder af en så ny dato, at kun den seneste version af Java JRE giver beskyttelse mod drive-by-misbrug. Vi anbefaler, at man opdaterer med det samme," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group i en sikkerhedsadvarsel.

Det vil sige, at du skal have Java 7 Update 25 installeret for at være på it-sikker grund.

Bruges i hacker-værktøjer

Sikkerhedsfirmaet CSIS har testet sårbarhederne på ældre Java 6-versioner samt på Java JRE 7 Update 24, der alle er sårbare.

I forbindelse med sårbarhederne har sikkerhedsfirmaet set eksempler på kidnapnings-software, der er blevet installeret på systemer, der ikke er opdateret.

Det er software, der truer med at stjæle eller ødelægge data de data, der ligge på maskinen, hvis der ikke betales en løsesum.

Nyeste Java-version kan hentes på Javas webside.

Læs også:
Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere