Pas på: To nye kritiske sårbarheder hærger Java

Jagtsæsonen efter sårbarheder i Java er igen skudt i gang, og to nye sårbarheder udnyttes af hacker-værktøjer.

Artikel top billede

I sidste uge blev der fundet to dugfriske og kritiske sårbarheder i Oracle's Java-software, der blandt andet er udbredt på grund af, at den danner platform for, at NemID's applet kan fungere.

Sårbarhederne udnyttes allerede af flere hacker-værktøjer, de såkaldte exploit kits, som kan bruges til at få hackede hjemmesider til at sprede malware.

Sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group melder, at der på nuværende tidspunkt er fundet flere specifikke exploit kits. 

"Faktisk er disse sårbarheder af en så ny dato, at kun den seneste version af Java JRE giver beskyttelse mod drive-by-misbrug. Vi anbefaler, at man opdaterer med det samme," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group i en sikkerhedsadvarsel.

Det vil sige, at du skal have Java 7 Update 25 installeret for at være på it-sikker grund.

Bruges i hacker-værktøjer

Sikkerhedsfirmaet CSIS har testet sårbarhederne på ældre Java 6-versioner samt på Java JRE 7 Update 24, der alle er sårbare.

I forbindelse med sårbarhederne har sikkerhedsfirmaet set eksempler på kidnapnings-software, der er blevet installeret på systemer, der ikke er opdateret.

Det er software, der truer med at stjæle eller ødelægge data de data, der ligge på maskinen, hvis der ikke betales en løsesum.

Nyeste Java-version kan hentes på Javas webside.

Læs også:
Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job