Vild debat: Er det i orden at logge ansatte?

Logning af gymnasieelever kaldes et "overgreb", mens logning af politikere kaldes "forkasteligt". Men hvornår er det ok at logge it-oplysninger?

Artikel top billede

Faktum i vores stærkt digitaliserede og databaserede samfund er, at en jagthund skal være både døv og blind for ikke at kunne finde de spor, vi efterlader os digitalt.

Derfor er det store spørgsmål da også, hvem der registrerer it-fodsporene, hvad informationerne bliver brugt til, og om vi alle er orienteret om det.

Logningsbekendtgørelsens tilblivelse i kølvandet på terrorangrebene den 11. september har igennem årene affødt meget debat.

Og de nylige afsløringer af Edward Snowden om efterretningstjenesters snagen i vores data har ligeledes rejst en stribe principielle spørgsmål om grænsen mellem sikkerhed og privacy.

Og delvist også rokket tilliden til, hvordan data bruges eller misbruges.

Kort sagt: Data er derude - og de logges.

Mange input i debatten

I en serie artikler har Computerworld dokumenteret, hvordan også arbejdsgivere - i form af flere offentlige myndigheder - gemmer data om de ansattes færden.

Også dine data gemmes, når du sender mail til myndighederne.

Fagforeningerne accepterer logningen, men opfordrer til, at det kun er det mest nødvendige, der logges.

Gymnasieelevernes formand kaldte direkte logning for et "overgreb".

Måske kom det lidt som en overraskelse for visse byrådspolitikere, at deres mail-brug også blev logget.

I hvert fald kaldte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen det "forkasteligt".

Men hvad synes du? Hvor går skillelinien? Skal alt logges - og så må vi stole på, at data bliver brugt korrekt?

Eller skal vi have lov at færdes digitalt uden muligheden for, at andre overvåger os?

Ordet er frit.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS