Vild debat: Er det i orden at logge ansatte?

Logning af gymnasieelever kaldes et "overgreb", mens logning af politikere kaldes "forkasteligt". Men hvornår er det ok at logge it-oplysninger?

Artikel top billede

Faktum i vores stærkt digitaliserede og databaserede samfund er, at en jagthund skal være både døv og blind for ikke at kunne finde de spor, vi efterlader os digitalt.

Derfor er det store spørgsmål da også, hvem der registrerer it-fodsporene, hvad informationerne bliver brugt til, og om vi alle er orienteret om det.

Logningsbekendtgørelsens tilblivelse i kølvandet på terrorangrebene den 11. september har igennem årene affødt meget debat.

Og de nylige afsløringer af Edward Snowden om efterretningstjenesters snagen i vores data har ligeledes rejst en stribe principielle spørgsmål om grænsen mellem sikkerhed og privacy.

Og delvist også rokket tilliden til, hvordan data bruges eller misbruges.

Kort sagt: Data er derude - og de logges.

Mange input i debatten

I en serie artikler har Computerworld dokumenteret, hvordan også arbejdsgivere - i form af flere offentlige myndigheder - gemmer data om de ansattes færden.

Også dine data gemmes, når du sender mail til myndighederne.

Fagforeningerne accepterer logningen, men opfordrer til, at det kun er det mest nødvendige, der logges.

Gymnasieelevernes formand kaldte direkte logning for et "overgreb".

Måske kom det lidt som en overraskelse for visse byrådspolitikere, at deres mail-brug også blev logget.

I hvert fald kaldte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen det "forkasteligt".

Men hvad synes du? Hvor går skillelinien? Skal alt logges - og så må vi stole på, at data bliver brugt korrekt?

Eller skal vi have lov at færdes digitalt uden muligheden for, at andre overvåger os?

Ordet er frit.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen