Vild debat: Er det i orden at logge ansatte?

Logning af gymnasieelever kaldes et "overgreb", mens logning af politikere kaldes "forkasteligt". Men hvornår er det ok at logge it-oplysninger?

Artikel top billede

Faktum i vores stærkt digitaliserede og databaserede samfund er, at en jagthund skal være både døv og blind for ikke at kunne finde de spor, vi efterlader os digitalt.

Derfor er det store spørgsmål da også, hvem der registrerer it-fodsporene, hvad informationerne bliver brugt til, og om vi alle er orienteret om det.

Logningsbekendtgørelsens tilblivelse i kølvandet på terrorangrebene den 11. september har igennem årene affødt meget debat.

Og de nylige afsløringer af Edward Snowden om efterretningstjenesters snagen i vores data har ligeledes rejst en stribe principielle spørgsmål om grænsen mellem sikkerhed og privacy.

Og delvist også rokket tilliden til, hvordan data bruges eller misbruges.

Kort sagt: Data er derude - og de logges.

Mange input i debatten

I en serie artikler har Computerworld dokumenteret, hvordan også arbejdsgivere - i form af flere offentlige myndigheder - gemmer data om de ansattes færden.

Også dine data gemmes, når du sender mail til myndighederne.

Fagforeningerne accepterer logningen, men opfordrer til, at det kun er det mest nødvendige, der logges.

Gymnasieelevernes formand kaldte direkte logning for et "overgreb".

Måske kom det lidt som en overraskelse for visse byrådspolitikere, at deres mail-brug også blev logget.

I hvert fald kaldte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen det "forkasteligt".

Men hvad synes du? Hvor går skillelinien? Skal alt logges - og så må vi stole på, at data bliver brugt korrekt?

Eller skal vi have lov at færdes digitalt uden muligheden for, at andre overvåger os?

Ordet er frit.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS