Vild debat: Er det i orden at logge ansatte?

Logning af gymnasieelever kaldes et "overgreb", mens logning af politikere kaldes "forkasteligt". Men hvornår er det ok at logge it-oplysninger?

Artikel top billede

Faktum i vores stærkt digitaliserede og databaserede samfund er, at en jagthund skal være både døv og blind for ikke at kunne finde de spor, vi efterlader os digitalt.

Derfor er det store spørgsmål da også, hvem der registrerer it-fodsporene, hvad informationerne bliver brugt til, og om vi alle er orienteret om det.

Logningsbekendtgørelsens tilblivelse i kølvandet på terrorangrebene den 11. september har igennem årene affødt meget debat.

Og de nylige afsløringer af Edward Snowden om efterretningstjenesters snagen i vores data har ligeledes rejst en stribe principielle spørgsmål om grænsen mellem sikkerhed og privacy.

Og delvist også rokket tilliden til, hvordan data bruges eller misbruges.

Kort sagt: Data er derude - og de logges.

Mange input i debatten

I en serie artikler har Computerworld dokumenteret, hvordan også arbejdsgivere - i form af flere offentlige myndigheder - gemmer data om de ansattes færden.

Også dine data gemmes, når du sender mail til myndighederne.

Fagforeningerne accepterer logningen, men opfordrer til, at det kun er det mest nødvendige, der logges.

Gymnasieelevernes formand kaldte direkte logning for et "overgreb".

Måske kom det lidt som en overraskelse for visse byrådspolitikere, at deres mail-brug også blev logget.

I hvert fald kaldte Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen det "forkasteligt".

Men hvad synes du? Hvor går skillelinien? Skal alt logges - og så må vi stole på, at data bliver brugt korrekt?

Eller skal vi have lov at færdes digitalt uden muligheden for, at andre overvåger os?

Ordet er frit.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job