Derfor tjekker dansk myndighed de ansattes mail

En dansk tilsynsmyndighed har to gange i år tjekket en medarbejders mail. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Medarbejdere hos Finanstilsynet kan godt risikere, at deres mailboks bliver åbnet og mails læst af arbejdsgiveren.

Det fremgår af et dokument hos Datatilsynet.

"I forbindelse med en medarbejders fravær, kan det af hensyn til driften være nødvendigt at gøre sig bekendt med den pågældende medarbejders mails," hedder det i dokumentet, der samtidig beskriver, hvordan mail-data og internet-aktivitet for medarbejderne logges.

Hos Finanstilsynet bekræfter man, at ansattes mail kan åbnes af arbejdsgiveren, men at det sker sjældent.

"Gennemgang af en medarbejders mail sker sjældent, og der er udførlige interne procedurer, som skal overholdes."

To gange i år

"Til illustration er det sket to gange i 2013, i begge tilfælde fordi forretningsmæssige hensyn gjorde det nødvendigt at tilgå mailkorrespondance i medarbejderens fravær og utilgængelighed," forklarer kommunikationschef Søren Møller Christensen fra Finanstilsynet.
 
Han forklarer videre, at lagring af medarbejdernes email- og internetaktivitet sker i overensstemmelse med Datatilsynets regler, og medarbejderne bliver orienteret om det i forbindelse med deres ansættelse. 

Imidlertid bliver også de mailadresser, som der sendes mail til og modtages mail fra, typisk logget.

Hvad med eksterne informanter?

Direkte adspurgt omkring loggede mail-korrespondancer er svaret dog lettere mudret. 

"Finanstilsynet ønsker ikke at kommentere sine interne it-sikkerhedsprocedurer i detaljer."

"Jeg kan dog oplyse, at vi tilstræber et meget højt sikkerhedsniveau inklusive kryptering af lagrede data, herunder om email- og internettrafik," forklarer kommunikationschefen. 

Ny ordning på vej

Han peger samtidig på, at der kommer en ny ordning til whistleblowere.

"Med hensyn til whistleblowere kan jeg oplyse, at Finanstilsynet ifølge kommende EU-regulering skal oprette en formaliseret whistleblower-ordning. De nærmere detaljer, herunder om IT-sikkerhed, ligger endnu ikke fast," slutter han.

Af et tilsvarende dokument hos Datatilsynet fra Konkurrencestyrelsen fremgår det i øvrigt, at man her logger e-postadresser på personer, der måtte sende mail til styrelsen.

"Identifikationsoplysninger, afsenders og modtagers e-postadresse, antal indkomne og afsendte e-mails samt indholdet af e-post."

Her fortæller Bjarne Bach Østergaard, der er administrationschef hos styrelsen, at alle logningsdata opbevares hos Statens It.

Han oplyser videre, at Forbruger- og Konkurrencestyrelsen overvejer at indføre et ordentligt whistleblower-system, hvor anonymitet teknisk set kan garanteres.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S