Nordmænd genopliver dansk computer-træf

Den norske non-profit organisation ATM-Link har købt det danske spil- og demotræf The Party. Træffet vil efter en aflysning i 2003 igen blive afholdt i Aars Messecenter mellem jul og nytår. De norske arrangører håber på over 2.500 deltagere.

Det kendte computertræf The Party er efter et enkelt års pause igen klar til at lokke tusindvis af mennesker og pc'er til Nordjylland for at spille og programmere.

Efter en aflysning i 2003 er The Party købt af den norske non-profit organisation ATM-Link, som i Norge er en stor arrangør af computertræf og alene i år skal stå for omkring 20 af slagsen.

Computertræffet var det største af sin slags herhjemme i 2002, men blev aflyst sidste år, fordi de to stiftere syntes, at træffet var kommet til at fokusere for meget på computerspil.

Det var ikke tro mod træffets rødder fra 1991, hvor der blev uddelt 25.000 kroner til det bedste program eller bedste animation.

Klar til demoer

I Danmark er den norske organisation klar til at lade The Party indeholde det, som folk efterspørger, når arrangementet finder sted mellem jul og nytår.

- Vi kommer til at lægge vægt på den del, der er repræsenteret. Det vil sige, at kommer der folk for både spil og demoer, så kører vi konkurrencer i begge kategorier. Der er en tydelig strid mellem spil- og demoscenen, hvilket er synd, men vi skal gøre vores bedste for at bidrage til, at demoscenen igen kan være repræsenteret på The Party, siger Nils Petter Nilsen, projektleder i ATM-Link.

The Party er ATM-Links første arrangement uden for Norge. Kontakten opstod, da Nils Petter Nilsen efter aflysningen i 2003 fik fat i først Messecenter Aars, som var interesseret i et nyt arrangement, og dernæst medstifter Troels Riis Poulsen, som var interesseret i at sælge.

- Vi kunne se, at de er nogle dygtige mennesker, som formår at lave en masse arrangementer. De har den energi og gejst, som vi ikke har længere, og vi synes, at det ville være en skam, hvis arrangementet bare skulle dø, siger Troels Riis Poulsen.

Lavere billetpris

Helt konkret drejer det sig om, at ATM-Links har købt retten til at bruge navnet The Party og så en lille smule udstyr. Ifølge Troels Riis Poulsen har prisen været relativt beskeden.

ATM-Links planer for The Party er at bruge færre penge på at leje udstyr, hvilket blandt andet betyder, at billetprisen sænkes fra 400 til 350 kroner. Organisationen satser på over 2.500 deltagere, og der er i alt plads til 3.000.

Det bliver mange af de samme folk som tidligere, der kommer til at hjælpe med at organisere computertræffet.

Også de to stiftere, Troels Riis Poulsen og Tom Markussen, vil være at finde på arrangementet, som de trods salget ikke har lyst til at slippe.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job