Cebit venter en halv million gæster

Efter støt faldende besøgstal i de senere år, venter arrangørerne af 2004-udgaven af den tyske Cebit-messe det samme antal besøgende som sidste år. Det skyldes, at teknologi-branchen er på vej ud af tunnelen og nu vejrer bedre tider med udvikling og bedring.

Verdens største teknologimesse, den tyske Cebit-messe, venter omkring en halv million gæster i år.

Messen - der åbner 18. marts i den tyske by Hannover - regner dermed med at bibeholde sidste års besøgstal efter at antallet af gæster er faldet støt i takt med afmatning og nedtur for it-branchen.

Antallet af messegæster toppede i 2000, hvor der blev lukket 800.000 mennesker ind i de gigantiske messe-haller. Siden er det gået jævnt ned af bakke.

Vejrer morgenluft

I år tror arrangørerne dog på, at den stigende fremgang og optimisme i teknologibranchen vil smitte af på deltagerantallet.

Det er denne optimisme, som er grundlaget for arrangørernes forventning om at kunne tiltrække omkring 550.000 messegæster i år.

- Der er fortsat mørke skyer på himlen, men vi ser alligevel tegn på, at de globale teknologimarkeder er på vej ind i en ny fase præget af udvikling og bedring. Vi er på vej ud af tunnelen, siger Jorg Schornborg, direktør i Cebit Worldwide.

Cebit-messen finder sted fra 18. marts til 24. marts i 26 messe-haller, hvor 6.300 forhandlere fra 66 lande vil udstille deres it-produkter.

Den tyske rigskansler, Gerhard Schröder, holder åbningstalen til messen, hvor det ventes, at blandt andet IP-telefoni vil blive et centralt emne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job