It-projekt, der skal redde alle andre projekter, er selv forsinket

Et offentligt it-projekt til bedre økonomistyring er løbet ind i forsinkelser. Alligevel forsikrer kunden, BaneDanmark, om, at it-projektet fremover vil sikre store besparelser.

Artikel top billede

Et it-projekt til optimal styring af store jernbane-projekter.

Sådan betegner BaneDanmarks økonomidirektør Søren Stahlfest Møller en kommende it-projektudrulning, der har en prislap på 25 millioner kroner.

Besparelsespotentialet i projektet er helt oppe at ringe på en kvart milliard kroner over de næste fem år ifølge McKinsey og BaneDanmark, som følge af besparelser på forsinkelser og bedre leverandør-aftaler i fremtidige vedligeholdelses- og udviklingsprojekter.

"Vi er i de senere år gået fra udelukkende at have fokus på drift og vedligeholdelse til også at håndtere rigtig store projekter. Hvis vi skal være mere professionelle, kræver det også, at vi kan styre vores processer bedre," forklarer Søren Stahlfest Møller essensen i det kommende projektstyringsværktøj til Computerworld.

Han understreger, at hovedparten af de forventede fremtidige besparelser kommer på indkøb af traditionelt jernbane-udstyr som eksempelvis skinner og entreprenørydelser.

Tilpasser SAP-platformen

Projektet med det noget kryptiske navn Tema 2 er delt op i mange bidder.

På it-fronten skal BaneDanmark have integreret software-moduler i sin SAP-platform, så statens jernbane-forvalter fremover bliver mere skarp på sin leverandør- og projektstyring.

"For os handler det i høj grad om projekt- og leverandørstyring og en tilpasning af vores SAP-system, så vi bliver mere professionelle i vores stigende antal projekter," forklarer Søren Stahlfest Møller.

Han eksemplificerer potentialet med bedre økonomistyring i form af, at BaneDanmark i det helt store signal-udskiftningsprojekt på landets jernbanestrækninger har været meget fokuseret på priserne, så staten ifølge Søren Stahlfest Møller har sparet 4,7 milliarder kroner i udbuddet.

Lignende besparelser i mindre målestok ved mere automatiseret processtyring er altså formålet for at betale 25 millioner kroner til it-delens hovedleverandører, der består af Syncronix, Condera, NNIT og Invokers.

Forsinket optimering

Ironisk nok er it-projektet til forbedring og styring af BaneDanmarks projektprocesser forsinket i omkring fem måneder.

Ifølge planen skulle det have været i drift i juni. Nu ser det ud til, at det er køreklart den 18. november i stedet.

"Vi er løbet ind i interne proces-afklaringer, og desuden er vi stødt på en teknisk udfordring af replikering af data i vores SAP-platform," begrunder Søren Stahlfest Møller forsinkelsen på projektet, der blev udbudt i starten af året.

"Naturligvis er det irriterede og generende, at vi ikke kan gå i drift endnu, men jeg er sikker på, at projektet nok skal tjene sig selv ind igen på længere sigt," fortsætter han omkring det kommende Tema 2-projekt.

Årsagen til navnet Tema 2 ligger i, at BaneDanmark for få år siden lagde en strategi med fire overordnede temaer, hvor Tema 2 overordnet handler om professionel projektstyring.

Tema 1 er at skabe en pålidelig tog-rejse med bedre trafik-informationer og rettidighed på togrejserne.

Tema 3 handler om professionel vedligeholdelse, mens tema 4 omhandler fremtidens virksomhed med blandt andet kompetenceudvikling og bedre videndeling hos BaneDanmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S