Politikere kræver mere bredbånd

Fire oppositionspartier er enige om, at der skal ændringer til, hvis alle danskere skal have adgang til højhastighedsbredbånd i 2020.

Artikel top billede

Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti er nu enige om, at det er på høje tid at forny teleforliget fra 1999. Det skriver Politiken.

"Mange steder kan folk ikke bruge deres mobiltelefoner eller komme på internettet, og det er vi nødt til at forholde os til," siger Hans Christian Schmidt (V), der er formand for Udvalget for Landdistrikter og Øer.

Men selvom de fire partier nu i samlet flok kræver fornyelse, må politikerne vente lidt med at sætte sig til forhandlingsbordet.

Ifølge erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) er teleforliget nemlig ikke en hindring for at sikre mobil- og bredbåndsdækningen i Danmark.

Opposition: Der er mange tele-problemer
Partiet Venstre, der nu er klar til at gå teleforliget efter i sømmene, mener ikke, at det er muligt give danskerne i yderområderne ordentlige tele- og bredbåndsforhold, der holder i fremtiden, hvis ikke der foretages ændringer.

"Hvis vi i Folketinget mener, vi har løst problemerne på teleområdet frem til 2020, så er det ikke det indtryk, borgerne giver os, når vi er ude i udkantsområderne," siger Hans Christian Schmidt (V) til Politiken.

Den udmelding er Det Konservative Folkeparti enig i, og partiet ser gerne, at særligt det danske marked for bredbånd skal løftes.

"Vi skal have et investeringsniveau i bredbånd i Danmark, der løfter sig op i en anden skala end der, hvor vi er i øjeblikket." mener formand Lars Barfoed.

Ingen forhandlinger

Men udmeldingerne fra oppositionen giver ikke genlyd hos erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen.

"Jeg mener ikke, at teleforliget står i vejen for at nå vores målsætning om, at alle danskere skal have adgang til en bredbåndsforbindelse med en downloadhastighed på mindst 100 megabit/sekund og en upload-hastighed på 30 megabit/sekund i 2020," siger han til Politiken.

Han erkender dog samtidig, at der er langt op til de udmeldte bredbåndshastigheder, hvis man kigger på, hvordan markedet ser ud i dag.

"Jeg er opmærksom på, at der er regionale og lokale forskelle i den digitale infrastruktur, og at der fortsat er områder i Danmark, hvor virksomheder og forbrugere ikke kan få den bredbåndshastighed, de ønsker," lyder det fra Henrik Sass Larsen.

Læs også:
Skænderier om upload-hastigheder blusser op igen

Politisk forlig fra den telemæssige stenalder - Part 1/3

Minister: Teleselskaber skal ikke tvinges til bredbånd

Krav: 13 år gammelt teleforlig skal ændres

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S