Datacenter kaprer 15.000 bredbåndskunder

Det danske datacenter Netgroup satser nu på bredbånd til boligforeninger som et nyt forretningsområde og har siden februar sidste år kapret 15.000 kunder. Efter positiv drift i 2003 har selskabet samtidig udskilt sit datacenter og bolignettilbud i et selvstændigt selskab.

Godt et år efter at datacenteret Netgroup åbnede for internetforbindelsen til sin første private slutbruger har selskabet erobret 15.000 bredbåndskunder i danske boligforeninger.

Med en omsætningsvækst på 250 procent siden december forventer selskabet, at området allerede ved udgangen af i år kommer til at udgøre halvdelen af forretningen mod kun 20 procent nu.

Netgroup er et etableret datacenter, som har eksisteret siden 1997 og blandt andet har lagt servere til verdens mest downloadede program, fildelingstjenesten Kazaa.

Funktionen som datacenter giver en voldsom datatrafik ud af huset.

Bredbåndskunder sender omvendt en masse datatrafik ind, og for at udnytte kapaciteten i sit netværk gav det god mening for Netgroup at prøve sig på det nye område.

Bredbånd på Nørrebro

Det første netværk til en række boligforeninger på det indre Nørrebro gik i luften i februar sidste år.

Siden er det blevet til 15.000 bolignet-kunder, hvoraf 11.000 nu er i drift.

- Vi har haft en voldsom vækst i de seneste to måneder, og der er en kolossal interesse ude i boligforeningerne for at få deres egne netværk, siger Jacob Thomsen, administrerende direktør for Netgroup.

Investeringer i dyrt redundant Cisco-udstyr, en dubleret netværksstruktur og egen fiberring rundt om København resulterede i 2002 i et underskud på 4,6 millioner kroner ud af en omsætning på 21,2 millioner kroner.

Sidste år gik omsætningen dog væsentligt fremad, og NetGroup fik igen et positivt driftsresultat, oplyser Jacob Thomsen.

Derfor er datacenteret sammen med satsningen på bolignet lagt over i sit eget selskab, Netgroup Data Center.

Konkurrerer på frihed

På bolignet-området er en af Netgroups vigtigste konkurrenceparametre boligforeningernes valgfrihed.

Selskabet gør brug af Globalconnect-netværket, som giver boligforeningerne frit valg af leverandør, når først nettet er installeret.

- Det tvinger os til at være konkurrencedygtige og til at have gode priser. Når kontrakten udløber, så er der reelt bare tale om, at de skal skifte et patch-kabel for at skifte til en anden udbyder som TDC eller Telia. Det er deres garanti for, at vi er på stikkerne og at de ikke binder sig til os, siger Leon Strandly, salgsdirektør i Netgroup.

Herudover mener han, at det er vigtigt, at Netgroup kan finde ud af at arbejde om aftenen og uden for normal arbejdstid, hvor boligforeninger oftest har brug for at mødes.

Netgroup tilbyder med produktet Metronet fiberbaserede løsninger fra 10 Mbit/s op til 100 Mbit/s, og den største kunde er Brøndby Bredbåndsnet med cirka 5.500 kunder. Netgroup står kun for at levere bredbåndsforbindelsen, mens samarbejdspartnere står for installation og vedligeholdelse.

Ifølge selskabet vil en beboer i en mindre boligforening oftest ende op med at betale under 100 kroner for sin internetforbindelse.

Kreditkortbetalinger i baggrunden

Selskabet begyndte med kreditkortbetaling på internetområdet som fokus, og det førte i 2001 til, at Netgroup oprettede sit eget datacenter.

Kreditkortbetalingerne findes nu i Netgroup Processing, efter at datacenteret har fået sit eget selskab.

Omkring 80 procent af omsætningen kommer i dag fra datacenter-delen, hvor Netgroup fokuserer på virksomheder, der har internettet som en kritisk del af forretningen og derfor ikke har råd til nedbrud.

Blandt kunderne er et af landets største forsikringsselskaber og en række online-butikker.

Netgroup ejer også selskabet Biq, som leverer virksomhedsinformation på nettet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job