Er dit CMS håbløst forældet? Det skal det kunne i dag

Kravene til virksomhedens web CMS ændrer sig lige så hurtigt, som internettet gør. Her er et indblik i, hvad systemet skal kunne i dag og i fremtiden.

Artikel top billede

Engang var et web CMS et relativt simpelt system til at publicere og styre indhold på hjemmesider med.

I dag er det fortsat CMS'erne, der sikrer indholdsstyringen på websiderne, men internettet har gennemgået en så voldsom forandring over de seneste 10-15 år, at de oprindelige systemer i dag forekommer noget støvede.

"Web content management (WCM) systemer har været her siden internettets begyndelse i 1990'erne, men har udviklet sig og fået signifikante forbedringer i de senere år for at kunne understøtte de blændende digitale oplevelser, som kunderne er begyndt at forvente," lyder det i et podcast om fremtidens CMS-løsninger, som rådgivningsfirmaet Forrester står bag.

"I dag handler det om at skabe en tovejs-kommunikation og -interaktion med kunderne," lyder det blandt andet i podcastet.

Mange nye kanaler

En af udfordringerne er blandt andet, at man ikke længere kun kommer i kontakt med kunderne via virksomhedens website, men i lige så høj grad via apps på smartphonen eller sociale medier.

Samtidig skal CMS'et kunne betjenes af en lang type medarbejderprofiler, eksempelvis marketingafdelingen.

Det skal CMS'et kunne understøtte, forklarer Forrester-rådgiver David Aponovich.

"Det er både kanaler, som du kontrollerer, og som du ikke kontrollerer, men du ønsker at skubbe relevant indhold ud til de kanaler, eksempelvis Facebook og Twitter."

Forrester-rådgiveren kommer også med et bud på, hvad vi vil se af nyheder i CMS-løsningerne i de kommende år:

"Det er blandt andet, at det skal være fleksibelt og kunne integrere med mange eksterne systemer, som du formentlig bruger i din organisation," siger David Aponovich og nævner CRM-systemet som et oplagt eksempel.

Du kan høre hele podcastet om fremtidens CMS her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

CMS: Det bruges indholds-systemerne til

Her er de mest populære CMS'er i Danmark

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job