Er dit CMS håbløst forældet? Det skal det kunne i dag

Kravene til virksomhedens web CMS ændrer sig lige så hurtigt, som internettet gør. Her er et indblik i, hvad systemet skal kunne i dag og i fremtiden.

Artikel top billede

Engang var et web CMS et relativt simpelt system til at publicere og styre indhold på hjemmesider med.

I dag er det fortsat CMS'erne, der sikrer indholdsstyringen på websiderne, men internettet har gennemgået en så voldsom forandring over de seneste 10-15 år, at de oprindelige systemer i dag forekommer noget støvede.

"Web content management (WCM) systemer har været her siden internettets begyndelse i 1990'erne, men har udviklet sig og fået signifikante forbedringer i de senere år for at kunne understøtte de blændende digitale oplevelser, som kunderne er begyndt at forvente," lyder det i et podcast om fremtidens CMS-løsninger, som rådgivningsfirmaet Forrester står bag.

"I dag handler det om at skabe en tovejs-kommunikation og -interaktion med kunderne," lyder det blandt andet i podcastet.

Mange nye kanaler

En af udfordringerne er blandt andet, at man ikke længere kun kommer i kontakt med kunderne via virksomhedens website, men i lige så høj grad via apps på smartphonen eller sociale medier.

Samtidig skal CMS'et kunne betjenes af en lang type medarbejderprofiler, eksempelvis marketingafdelingen.

Det skal CMS'et kunne understøtte, forklarer Forrester-rådgiver David Aponovich.

"Det er både kanaler, som du kontrollerer, og som du ikke kontrollerer, men du ønsker at skubbe relevant indhold ud til de kanaler, eksempelvis Facebook og Twitter."

Forrester-rådgiveren kommer også med et bud på, hvad vi vil se af nyheder i CMS-løsningerne i de kommende år:

"Det er blandt andet, at det skal være fleksibelt og kunne integrere med mange eksterne systemer, som du formentlig bruger i din organisation," siger David Aponovich og nævner CRM-systemet som et oplagt eksempel.

Du kan høre hele podcastet om fremtidens CMS her.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

CMS: Det bruges indholds-systemerne til

Her er de mest populære CMS'er i Danmark

Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS