Ingen i nærheden: Kontorprogram smadrer alle rivalerne

Rivalerne er ofte billigere og på nogle områder bedre. Alligevel sidder dette program tungt på markedet.

Artikel top billede

Microsofts kontor-program, Office, sidder tungt og solidt på markedet for såkaldte produktivitets-software i erhvervslivet, selv om der efterhånden findes mange alternativer, der er open source-baserede, billigere, cloud-baserede og mere mobil-venlige.

Sådan lyder konklusionen i en undersøgelse, som analysehuset Forrester har udarbejdet med deltagelse af 155 it-beslutningstagere.

Ifølge Forrester er det en udbredt holdning, at Office har for mange ubrugelige funktioner.

Men alligevel har systemet eksisteret så længe, at mange brugere ikke kunne forestille sig at anvende et andet system.

Hertil kommer, at rigtigt mange brugere ligeledes har Office på deres private computere derhjemme.

På den måde er Office faktisk et godt eksempel på consumerization-tendensen, hvor brugernes private it-vaner smitter af på virksomhedens valg af it, hedder det.

Nemt at opdatere

Ifølge Forrester peger it-cheferne generelt på, at Office er nem og uproblematisk at opgradere til nyere versioner, ligesom opgraderinger som regel ikke gør det nødvendigt at hyre eksterne konsulenter.

Den mest populære Office-version lige nu er ifølge Forrester Office 2010, der anvendes i 85 procent af de adspurgte firmaer, mens Office 2007 anvendes i 51 af de adspurgte firmaer. Office 2003 anvendes i 28 procent af de adspurgte firmaer.

20 procent af de adspurgte virksomheder anvender cloud-baseret email, mens 25 procent har planer om inden længe at komme i gang med cloud-baseret email.

Det kan udgøre en trussel for Office, idet cloud-mail ofte er bundlet med kontor-programmer som Google Docs og Office 365, der leveres med Exchange Online og Office Web Apps.

Ifølge Forrester er fremgangen for alternativer som OpenOffice og LibreOffice bremset markant op.

Læs også:

Før du flytter til Office 365 og Google Apps: Det skal du huske

Google trækker nyt våben med gratis kontorpakke

De næste teknologi-bomber på vej: Verden venter i spænding

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S