Global database over stjålne mobiler skal hjælpe dig

Alt for mange mobiltelefoner mistes eller bliver stjålet og havner derefter i de forkerte hænder. Det skal en global database over stjålne mobiler sætte en stopper for.

Artikel top billede

Mistede eller stjålne mobiltelefoner og smartphones er desværre noget, der rammer alt for mange - både virksomheder og privatpersoner.

Selvom der findes både forbrugerrettede og erhvervsrettede løsninger til at spore stjålne telefoner og slette indholdet på dem, er der alligevel en stor del af telefonerne, der på den ene eller den anden måde finder vej til en ny "ejer."

En ny database over stjålne mobiler skal imidlertid give de kriminelle endnu sværere arbejdsvilkår.

Det meddeler industri-organisationen CTIA, der har opbakning af en lang række af de helt store producenter og operatører.

Databasen gælder i første omgang kun 4G/LTE-smartphones og retter sig primært mod forbrugerne i USA, men det er planen, at den skal udvides:

"Problemet med stjålne enheder er ekstremt vigtigt for de trådløse leverandører, og det er derfor, at de har arbejdet så hårdt den seneste år for at nå det til deadline (30. november, red.)."

"Efterhånden som flere og flere lande og leverandører rundt omkring i verden deltager i 3G- og 4G/LTE databaserne, vil de kriminelle få færre og færre salgssteder, fordi de stjålne telefoner vil blive blacklistede og ikke kan aktiveres igen," skriver CTIA.

Disse apps kan du anvende

Samtidig har CTIA planer om at lave en liste over apps, der kan hjælpe forbrugerne med at spore deres mistede telefoner og eventuelt slette indholdet eller låse telefonerne på afstand.

Du kan læse Computerworlds guide til nogle af de mest populære løsninger her.

Når det overhovedet er nødvendigt med en database som denne, skyldes det formentlig, at der fortsat er mange forbrugere, der ikke kender til eller glemmer at aktivere de løsninger, der findes til eksempelvis iPhone eller Android - Find My iPhone og Where's My Droid.  

En undersøgelse fra analysefirmaet IDC har vist, at 47 procent af de nordiske virksomheder i nogen grad, og ni procent i signifikant grad, har erfaring med, at medarbejderne mister mobile enheder.

Læs også:

Stort problem: Ansatte mister deres mobiler

Sådan sikrer du smartphonen mod tyveri og misbrug

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos