Global database over stjålne mobiler skal hjælpe dig

Alt for mange mobiltelefoner mistes eller bliver stjålet og havner derefter i de forkerte hænder. Det skal en global database over stjålne mobiler sætte en stopper for.

Artikel top billede

Mistede eller stjålne mobiltelefoner og smartphones er desværre noget, der rammer alt for mange - både virksomheder og privatpersoner.

Selvom der findes både forbrugerrettede og erhvervsrettede løsninger til at spore stjålne telefoner og slette indholdet på dem, er der alligevel en stor del af telefonerne, der på den ene eller den anden måde finder vej til en ny "ejer."

En ny database over stjålne mobiler skal imidlertid give de kriminelle endnu sværere arbejdsvilkår.

Det meddeler industri-organisationen CTIA, der har opbakning af en lang række af de helt store producenter og operatører.

Databasen gælder i første omgang kun 4G/LTE-smartphones og retter sig primært mod forbrugerne i USA, men det er planen, at den skal udvides:

"Problemet med stjålne enheder er ekstremt vigtigt for de trådløse leverandører, og det er derfor, at de har arbejdet så hårdt den seneste år for at nå det til deadline (30. november, red.)."

"Efterhånden som flere og flere lande og leverandører rundt omkring i verden deltager i 3G- og 4G/LTE databaserne, vil de kriminelle få færre og færre salgssteder, fordi de stjålne telefoner vil blive blacklistede og ikke kan aktiveres igen," skriver CTIA.

Disse apps kan du anvende

Samtidig har CTIA planer om at lave en liste over apps, der kan hjælpe forbrugerne med at spore deres mistede telefoner og eventuelt slette indholdet eller låse telefonerne på afstand.

Du kan læse Computerworlds guide til nogle af de mest populære løsninger her.

Når det overhovedet er nødvendigt med en database som denne, skyldes det formentlig, at der fortsat er mange forbrugere, der ikke kender til eller glemmer at aktivere de løsninger, der findes til eksempelvis iPhone eller Android - Find My iPhone og Where's My Droid.  

En undersøgelse fra analysefirmaet IDC har vist, at 47 procent af de nordiske virksomheder i nogen grad, og ni procent i signifikant grad, har erfaring med, at medarbejderne mister mobile enheder.

Læs også:

Stort problem: Ansatte mister deres mobiler

Sådan sikrer du smartphonen mod tyveri og misbrug

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura