Denne gruppe it-firmaer lægger flest skattekroner i Danmark

Én sektor i it-branchen stikker fra alt og alle, når det gælder betaling af dansk selskabsskat. Se her hvem der betaler mest.

Artikel top billede

Tele- og internetudbyderne er den del af it-branchen, der betaler langt størstedelen af de selskabsskattekroner, som hvert år ryger i den danske statskasse.

Med TDC som lokomotiv tonser telesektoren suverænt forbi alle andre. Godt 1,6 milliarder kroner betaler virksomheden og resten af sektoren i selskabsskat, hvilket er godt 0,2 milliarder kroner mere end i 2011.

Hele it-branchen leverer samlet set flere penge i 2012 end 2011. Her stiger indbetalingen fra 1,9 til 2 milliarder.

Det viser en opgørelse, som Computerworld har foretaget. Du kan læse, hvordan opgørelsen er udarbejdet på side to.


Tryk på emnerne øverst i grafen for at fravælge enkelte eller flere typer af data. Knapperne Samlet (2011) og Samlet (2012) repræsentere summen af for selskabsskatten for både enkeltstående og administrationsselskaber per kategori.

TDC A/S leverer præcist 1.587.748.550 selskabsskattekroner ud af ialt 1.587.850.475 kroner i kategorien Tele- og internetudbydere.

Selskabsskattetallene, der indgår i grafen, stammer fra Skat, som i dag netop har frigivet data for 2012. It-virksomhederne som selskabsskatten er beregnet ud fra, stammer fra Computerworlds it-brancheguide.

Sådan er informationerne indsamlet

Virksomhederne, der indgår i datagrundlaget, stammer fra Computerworlds it-brancheguide, der indeholder 1.155 danske it-firmaer.

It-virksomhederne i brancheguiden er kategoriseret og inddelt i flere forskellige underkategorier, som eksempelvis Tele- og internetudbydere, ERP-leverandører og Forhandlere. Inddelingen af kategorier er grundelementet i formidlingen af, hvilke it-firmaer der betaler mest selskabsskat.

Ved at bruge it-virksomheders CVR-numre fra it-brancheguiden har Computerworld systematisk indsamlet selskabsskatteoplysningerne i årene 2011 og 2012 via Skat's hjemmeside

Dette data er derefter gemt i en database, som derfor indeholder informationer om it-brancheguidens virksomheder, firma-kategori, selskabsskat for 2011 og 2012.

Disse it-selskaber indgår i grafen

It-virksomhederne betaler sin skat, alt efter hvordan virksomhedsstrukturen er sammensat. Her er der tale om tre forskellige skatte-typer. Enkeltstående selskaber, administrationsselskaber og datterselskaber.

På grund af de tre forskellige skattekonstruktioner er der foretaget en udvælgelse af, hvilke virksomheder der er med i datagrundlaget.

Alle enkeltstående selskaber fra Computerworlds it-brancheguide er medtaget i listen, fordi alle virksomheders selskabsskatteoplysninger er kortlagt på Skats hjemmeside.

Administrationsselskaberne, der typisk repræsenterer selskabsskatten for flere forskellige firmaer (datterselskaber), er også medtaget. Et eksempel er TDC A/S, der repræsenterer en lang række datterselskaber.

Derimod er ikke alle datterselskaberne fra it-brancheguiden repræsenteret i datagrundlaget. Det gælder kun datterselskaber, som samtidig har et moderselskab, der er repræsenteret i it-brancheguiden. Et eksempel er firmaet YouSee A/S, som har TDC A/S som moderselskab (administrationsselskab).

Hvis der er flere datterselskaber i it-brancheguiden, som betaler selskabsskat gennem samme moderselskab, der også er repræsenteret som virksomhed i it-brancheguiden, vil moderselskabets selskabsskattetal kun indgå i datagrundlaget én gang.

Som et eksempel optræder NetDesign A/S, YouSee A/S og TDC Hosting A/S alle tre som datterselskaber i it-brancheguiden, alle tre selskaber har TDC A/S som moderselskab. Heraf er det kun selskabsskatten for TDC A/S, der indgår i datagrundlaget.

Det betyder, at 537 virksomheder ud af 1.155 fra it-brancheguiden ikke er medtaget i datagrundlaget. Alle undtagende virksomheder er datterselskaber, som ikke har et moderselskab, som optræder i it-brancheguiden.

Læs også:
Mærsk fik ændret i Skats åbne skattelister

Disse danske it-giganter betaler nul kroner i skat

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S