Snart slut med sikkerhedsopgraderinger af Rejsekortets styresystem: Nul planer om opgradering

Mange af Rejsekortets automater kører på Windows XP, som Microsoft nu indstiller sikkerhedsopdateringer til. Men det bekymrer slet ikke Rejsekortet, at det vigtige system snart ikke bliver sikkerhedsopdateret længere. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Når du skal have tanket penge på dit Rejsekort i de automater, der står på de danske tog-stationer, bliver processen håndteret af systemer, der kører på det gamle styresystem Windows XP.

Systemet er så gammelt, at Microsoft til april efter flere udskydelser endegyldigt stopper med at udsende sikkerhedsopdateringer og lignende til systemet.

Det kan du læse mere om her: Så mange bruger stadig Windows XP - og får snart problemer.

Alligevel har Rejsekortet ingen planer om at opgradere fra Windows XP.

"Vi har ikke gjort os nogen tanker om at opgradere," siger chefkonsulent i Rejsekortet, Gregers Mogensen, til net-mediet Version2.

Slet ikke bekymret

Her fortæller han, at han ikke er særligt bekymret over, at Microsoft inden længe stopper helt med at udsende de ellers essentielle sikkerhedsopgraderinger til systemet.

Sikkerhedsfolk har ellers tidligere vurderet, at det meget udbredte Windows XP vil blive et slaraffenland for hackere og lignende, når der ikke længere kommer sikkerhedsopdateringer.

Det kan du læse mere om her: Windows XP-support stopper: Det kan du vente dig.

"Vi ligger ikke vågne om natten," siger Gregers Mogensen til Version2.

Han siger, at terminalerne ganske vist har forbindelse til Rejsekortets systemer, men at de til gengæld ingen forbindelse har til den ´ydre verden.´

"Så bekymringen om sikkerhedsopdateringer er ikke relevant," siger han.

Supporten af den almindelige Windows XP Pro udløber til april, mens supporten til det mere specialiserede Windows XP Embedded udløber ved udgangen af 2016.

Sikkerhedsmand: Derfor er der også en risiko i lukkede systemer

Gregers Mogensen siger til Version2, at det meget vel kan være, at systemet bliver ´lidt tungt´at holde ved lige.

"Men det er normalt i embeddede systemer, at man kører tudsegamle styresystemer. Og selv hvis der var nogle tekniske problemer, så ville det være op til vores leverandør," siger han.

Sikkerhedsmanden Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS er dog ikke enig.

Han siger til Version2, at han er bekendt med mange hændelser i lukkede systemer.

Her kan skadelig kode eksempelvis trænge ind i forbindelse med almindelig vedligeholdelse af systemerne, der ofte kræver, at en tekniker eksempelvis kobler sin bærbare computer til.

"Det er ikke nok at sige, at det bare er et lukket netværk. Det er der mange, der har sagt gennem tiderne, og det er ikke endt vildt godt," siger Peter Kruse til Version2.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S