Kæmpe hul i motorregister: Ingen gider betale

Skat og Rigspolitiet er tilsyneladende ikke enige om, hvem der skal betale for, at centrale it-systemer taler sammen.

Artikel top billede

Hverken forbrugere eller forhandlere vil få en advarsel, hvis de er ved at købe eller sælge en bil, der er meldt stjålet.

Skats digitale motorregister, som blev indført i sommeren 2012, taler nemlig ikke sammen med politiets register for stjålne køretøjer, skriver Ekstra Bladet. 

"Det er helt uacceptabelt, at man som bilkøber og forbruger ikke kan stole på registret," udtaler leder af FDM's juridiske rådgivning Per Alkestrup til bladet.

Over for Ekstra Bladet oplyser han, at man hos både Skat og Rigspolitiet har været bekendt med det siden lanceringen i sommeren 2012.

Aktindsigt i dialog: Hvem skal betale?
Faktisk har FDM fået aktindsigt i en dialog mellem Rigspolitiet og Skat, hvor det skulle fremgå, at det digitale motorregister i princippet er klar til at modtage de nødvendige oplysninger fra politiet.

Men Skat og politiet kan ikke blive enige om, hvem der skal finansiere udbedringen, så de to registre taler sammen, hedder det.

"Sat på spidsen betyder det, at man stiltiende ser til, at det digitale motorregister er med til at hvidvaske stjålne biler. Det bør man naturligvis få rettet hurtigst muligt, og hvis ikke Skat eller politiet selv kan finde ud af det, må det ske fra politisk hold," udtaler en utilfreds FDM-mand, Per Alkestrup.

Skat erkender, at de to systemer ikke kan tale sammen. Der er dog ikke tale om en fejl, men blot om "tekniske og administrative udfordringer", oplyser Skat:

"Der er tale om en funktionalitet, som  bliver sat i drift, når Politiet og SKAT har løst de tekniske og administrative udfordringer. Måler er, at der kan ske udveksling af oplysninger fra politiets register over stjålne køretøjer til Motorregistret, således at der kan blokeres for et ejerskifte i Motorregistret, hvis et køretøj er stjålet. Både SKAT og politiet er opmærksomme på behovet og arbejder sammen på en snarlig løsning," lyder det fra Skat.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)