Så voldsom bliver ny dansk supercomputer

Supercomputeren, der skal stå klar i 2015 på Syddansk Universitet i Odense, bliver så kraftig, at den rykker helt op i toppen af den internationale hitliste.

Artikel top billede

Den nye superhurtige maskine til 35 millioner kroner, som skal placeres på Syddansk Universitet, vil kunne konkurrere med de helt store internationale drenge, når det handler om rå computerkraft.

"Vi lander højst sandsynligt et stykke oppe i top 40, når vi kigger på den internationale top 500 liste over supercomputere," fortæller Kurt Gammelgaard, der er it-chef på Syddansk Universitet, til Computerworld.

Specifikationskravene til supercomputeren er endnu ikke fastlagt, men it-chefen vurderer, at maskinen kommer til at indeholde omkring 1.000 specielle processorer, som tilsammen vil kunne yde omkring 1 petaflops.

Det er endnu ikke besluttet, hvilken producent der skal levere det dyre maskineri. I første omgang handler det om at få fastlagt, hvilket behov de danske forskere har.

Sådan skal maskinen sammensættes
Ifølge it-chefen vil den nye supercomputer som udgangspunkt indeholde tre specielle komponenter, som er særligt vigtige i forhold til den massive tal-knusning, som den nye computer skal foretage, når de danske forskere tager den i brug i 2015.

"I udgangspunktet kommer den til at indeholde 1.000 processorer, som består af almindelige cpu'er, accelererede cpu'er og grafiske processorer."

De almindelige cpu'er er ifølge it-chefen særligt gode til brug inden for blandt andet astrofysik, som har brug for at lave mange matematiske beregninger.

"De kan eksempelvis udregne universets udvidelse eller sorte huller i universet. Der har astrofysikerne brug for rigtig mange beregninger, hvor de måske laver det samme, bare med en lille parameter-ændring," fortæller it-chefen.

De specielle accelererede cpu'er og de grafiske processorer vil særligt komme i spil, når det handler om forskning i sundhed.

"Disse forskere har meget krævende grafisk udregningsarbejde, det kan beregninger af DNA eller røntgen. Derfor har de brug for at foretage beregningerne med større grafik-processorer." siger it-chefen.

Nu skal forskerne fastlægge det reelle behov

Umiddelbart skal de tre forskellige processortyper fordeles nogenlunde ligeligt, men den endelige beslutning omkring specifikationerne falder først, når det endelige behov er afdækket.

"Indtil videre er det blot et forslag, som vi har lagt på bordet. Inden vi bygger den, udpeger vi mindst én forsker fra hvert universitet i Danmark, som indgår i en e-science-gruppe, der kommer til at lave den endelige konfiguration af systemet. Så i sidste ende kommer den nok til at se anderledes ud," fortæller it-chefen.

Hvordan ved I, at det bliver Danmarks hurtigste supercomputer, når specifikationerne ikke er på plads endnu?

"Det ved vi ud fra, at den nye teknologi og rå processorkraft vil være langt hurtigere end de nuværende supercomputere i Danmark. Det er sådan, at processerne følger Moores lov, så vi ved, at de nye processorer, der sættes i drift i 2015, vil være langt mere effektive," siger Kurt Gammelgaard.

It-chef holder kortene tæt til kroppen

Selv om it-chefen allerede har et godt overblik over de generelle krav til supercomputeren, vil han ikke fortælle, hvilke producenter som er særligt interessante for universitet.

"Jeg vil helst ikke nævne navnene på de leverandører, vi kigger mod lige nu, men vi har jo alle producenter i vores kælder allerede," siger han og tilføjer:

"Når vi lægger 35 millioner kroner på bordet, ved vi, at vi kan forhandle os vi frem til klækkelige rabatter."

Kælderen på Syddansk Universitet indeholder i dag systemer fra både HP, IBM og Dell, og Syddansk Universitet har i dag et supercomputer-team på tre mand ansat til at nusse og pleje den kostbare mekanik.

Læs også:

Her placeres Danmarks vildeste supercomputer 

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S