Dårlig sikkerhed: Så nemt er det at snuppe log-filer fra din pc

En basal sikkerheds-mangel gør det nemt for hackere at se nøjagtigt, hvad du bruger din pc til. Se hvordan her.

Artikel top billede

Microsofts Windows-system til rapportering af fejl og nedbrud sender meget store mængder data på åbne kanaler, som nemt kan misbruges af både kvikke hackere og statslige overvågnings-organisationer.

Det tyske magasin Der Spiegel har netop beskrevet, hvordan det amerikanske overvågningsagentur NSA indsamler de såkaldte Windows crash-reports.

Det er sket med henblik på at høste oplysninger om de ramte pc'er - inklusive software, styresystemer, versions-numre, hvilke eksterne maskiner, der har været tilkoblet dem, de forskellige sikkerheds-anordninger på dem og så videre.

Windows Error Reporting bliver også kaldt for 'Dr. Watson.'

Microsoft anvender teknologien til at spotte fejl og mangler i softwaren.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Websense bliver de såkaldte crash-logs sendt via åbne og ukrypterede standard-HTML-forbindelser, hvilket gør systemet meget sårbart.

Meget stort omfang

Omfanget er stort, da omkring 80 procent af samtlige internet-opkoblede pc'er i verden ifølge Websense er tilknyttet systemet.

"Dr. Watson anvendes til oplysninger, som hackere normalt anvender til at finde og udnytte svage systemer som OS, service pack'er og opdateringer," lyder det fra Websense.

Ifølge Alex Watson fra Websense er 'sniffing' via man-in-the-middle-metoder normalt ikke noget at bekymre sig om, da udbyttet her som udgangspunkt er for lille til at kunne anvendes for alvor.

Men udbyttet er til gengæld ganske stort, når der er tale om en regulær snabel på ISP-niveau.

Alex Watson peger på, at der er tale om et 'fantastisk værktøj,' når en efterretnings-organisation som her har mulighed for at gennemgå data fra millioner af pc'er.

Kan se når din telefon kobles til

Når en enhed eksempelvis kobles til en USB-port i en Windows-baseret pc - for eksempel når du skal synkronisere din iPhone med iTunes - vil computeren automatisk sende besked til Microsoft med den tilkoblede enheds id-nummer, producent, Windows-version samt pc-producent og pc-model, BIOS'ets versions-nummer og et unikt pc-nummer.

Websense meddeler, at selskabet nemt eksempelvis har været i stand til at se, at en bestemt iPhone 5 har været koblet til en Sony Vaio-computer med et bestemt ID-nummer.

Og det vil ifølge selskabet være endnu nemmere, hvis der er tale om en pc med uddateret og gammel sikkerheds-software som eksempelvis Windows XP SP2.

Windows Error Reporting er automatisk installeret og aktiveret på alle pc'er, der kører på Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 og Windows 8.1.

Microsoft meddeler til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Microsoft ikke giver regeringer eller andre 'direkte eller uhindret' adgang til selskabets kunde-data.

"Vi vil være voldsomt bekymrede, hvis disse beskyldninger om regerings-handlinger er sande," lyder det fra Microsoft.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S