Motorola betaler 122 millioner for ny topchef

Den amerikanske teleproducent Motorola betaler mere end 122 millioner kroner til selskabets nye bestyrelsesformand og administrerende direktør, Ed Zander. Han skal til gengæld skabe ny fremgang for Motorola, hvis markedsværdi har taget et voldsomt dyk de seneste fire år.

Mere end 122 millioner kroner skal den tidligere Sun-direktør Ed Zander ifølge Financial Times have i løn, bonus og aktieoptioner for at blive ny bestyrelsesformand og administrerende direktør for Motorola.

Selskabet betaler samtidig et konsulentbeløb på mere end 27 millioner kroner over de næste to år til Chris Galvin, der er barnebarn af Motorolas stifter og i september trak sig fra topposten efter dyb uenighed med bestyrelsen om selskabets strategi.

Motorolas nye topchef, Ed Zander, er tidligere næstkommanderende i Sun Microsystems, og han bliver en af it-branchens højst betalte chefer.

Hans lønpakke hos Motorola inkluderer blandt andet aktier til en værdi af 44,5 millioner kroner, 3,7 millioner kroner i kontanter og et rimeligt forbrug af Motorolas private jet.

Til gengæld for den heftige lønpakke skal Ed Zander skabe fremgang for teknologivirksomheden, hvis markedsværdi i de seneste fire år er droppet fra 655 milliarder kroner til på et tidspunkt at være under 200 milliarder kroner.

Motorolas omsætning faldt sidste år med en procent til omkring 166 milliarder kroner. Et underskud på knap 11 milliarder kroner i 2002 blev til gengæld vendt til et overskud på knap syv milliarder kroner i 2003.

Ed Zander var også med i opløbet, da Hewlett-Packard i 1999 søgte ny administrerende direktør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S